Czy rynek kontraktowy to przeszłość? Zobacz nagranie webinaru!

- Author: Marta Dunajko
kontrakty w branży spedycyjnej

Jaka jest kondycja rynku kontraktowego w branży TSL w Polsce? Jakich zmian możemy się spodziewać? Czy długoterminowe kontrakty to przeszłość? Jak więc zadbać o przyszłość? Zapraszamy do obejrzenia debaty ekspertów!

W drugim tygodniu maja zorganizowaliśmy webinar dla branży transportowej na temat rynku kontraktowego. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli firm spedycyjnych – Sylwestra Niemyjskiego z Sawa Logistics i Teodora Kulę z DONE Deliveries – oraz Jacka Magdziarka z Trans.eu. Debatę moderował Maciej Maćkowiak z Trans.eu. 

Nagranie webinaru „Czy rynek kontraktowy to przeszłość? Jak zadbać o przyszłość?”
YouTube player

Zobacz raport, który omawialiśmy na spotkaniu:

Zobacz raport

Poniżej znajdziesz najważniejsze wnioski z debaty. 

branża spedycyjna

Spowolnienie, nie recesja 

Przewidywany wzrost popytu na fracht drogowy w 2023 to 1,1% (kontra 3,4% w zeszłym roku). Eksperci są zgodni co do tego, że jest się z czego cieszyć, a nawet, że jest to „pozytywne rozczarowanie”. Pod koniec zeszłego roku, pojawiało się wiele sygnałów, że rynek będzie w gorszej kondycji i że transportów będzie znacznie mniej, więc wzrost, mimo iż niewielki, może nastrajać optymistycznie. Szczególnie że, jak to określił Teodor Kula, rynek transportowy to papierek lakmusowy tego, co dzieje się w całej gospodarce

rynek spotowy

Pierwszy kwartał tego roku na razie nie wskazuje, żeby gospodarka przyspieszała, ale, jak wskazuje Jacek Magdziarek, nawet patrząc po liczbie ładunków publikowanych na platformie Trans.eu – porównując dane rok do roku, jest ich mniej, ale nie drastycznie mniej.

stawki rynek TSL

Kryzys może nie być tak mocno odczuwalny, natomiast obserwujemy silną presję klientów na politykę cenową i obniżanie stawek. Prognozy mówią o spadku cen za przewozy o 3-5%. Może on być jednak wynikiem stabilizacji rynku po znacznym wzroście stawek w roku ubiegłym. Mimo to ciężko spodziewać się dużo większych spadków, gdyż koszty prowadzenia działalności pozostają wysokie m.in. w wyniku wzrostu płac i ozusowania diet kierowców. Wiele mogłoby w tym obszarze zmienić obniżenie cen paliwa. 

stawki transport

Czy kontrakty ulegną skróceniu? 

W tym przypadku eksperci nie zajmują wspólnego stanowiska, natomiast są zgodni co do jednego – będą potrzebne częstsze renegocjacje kontraktów

Obecnie w umowach długoterminowych powszechnie zawierane są klauzule paliwowe, które pozwalają na korektę stawek za usługi transportowe zależnie od aktualnych cen oleju napędowego i benzyny. Na tej podstawie stawki są aktualizowane najczęściej co pół roku lub kwartał. Przewiduje się, że nawet jeśli długość kontraktów nie ulegnie skróceniu, to zapisy dotyczące renegocjacji i aneksacji będą stawały się bardziej elastyczne i dotyczyły nie tylko paliwa. 

przewozy na rynku spedycyjnym

Jak zadbać o przyszłość? 

Eksperci jednogłośnie twierdzą, że kluczem do rozwoju biznesu w obecnych okolicznościach są:

  • dobre relacje z przewoźnikami i dostawcami
  • optymalizacja procesów biznesowych 
  • elastyczność i zwinność. 

Cyfryzacja i automatyzacja procesów biznesowych pozwala zwiększać marże i oferować atrakcyjniejsze stawki. Dzięki narzędziom cyfrowym spedytorzy mają możliwość szybkiego reagowania na zmiany rynkowe. Umożliwiają one np. właściwe wykorzystywanie posiadanych danych, automatyczne wyceny, natychmiastowe zamawianie usług czy pełny track & trace, które stanowią wartość dodaną dla załadowców i zwiększają komfort współpracy. 

Narzędziem, które pozwala na ściślejszą współpracę z przewoźnikami jest Giełda Prywatna Trans.eu. Spedytorzy zapraszają do niej wyłącznie swoich zaufanych partnerów i to do nich wysyłają oferty. 

branża spedycyjna prognozy

Jacek Magdziarek wspomniał, że pewną nadzieją może być także rozwój transportu drogowego do Chin, szczególnie po wprowadzeniu embarga na przewozy z Rosji i Białorusi. Nie jest to jednak alternatywa, która będzie wybierana na masową skalę i raczej nie ma szans, by zrekompensować braki z tych dwóch rynków. Szczególnie że tranzyt z Chin nadal odbywać się musi przez Rosję i Białoruś i uwzględniać obecne ograniczenia, a transport kolejowy jest w tym przypadku całkiem efektywny. Innym ciekawym kierunkiem jest rozwój transportu z/do Turcji.

Trans.eu dla spedycji

Podsumowanie

Pierwszy kwartał tego roku na razie nie wskazuje, żeby gospodarka przyspieszała, jednak dane pokazują, że najczarniejsze scenariusze się spełniły. Rynek transportowy odczuwa spowolnienie, ale widać już pierwsze oznaki stabilizacji i powrotu do normalności. Na pewno jest to dobry czas na optymalizację procesów biznesowych oraz zadbanie o relacje z przewoźnikami i załadowcami.

Nagranie z wydarzenia znajduje się na górze strony albo obejrzysz je na YouTube.