Automatyzacja procesów w spedycji – na czym polega? Sposoby na usprawnienie pracy spedytora

- Author: TFF

automatyzacja procesów

Automatyzacja procesów logistycznych to popularny temat, który często powraca w branżowych publikacjach, serwisach internetowych oraz podczas konferencji. Korzyści płynące ze stosowania najnowszych rozwiązań informatycznych są łatwo mierzalne, więc mało kto z nimi polemizuje. Nie zawsze jednak łatwo jest wdrożyć automatyzację procesów w firmie. Podpowiadamy, czym są nowoczesne rozwiązania spedycyjne i jak skutecznie je wprowadzać.

Na czym polega automatyzacja w spedycji?

Rozwój nowoczesnych technologii wspomaga wydajne prowadzenia wielu czynności w branży transportowej. Na czym polega automatyzacja w spedycji? Wydajne narzędzia pomagają spedytorowi wykonać znacznie więcej czynności w krótszym czasie, co poprawia efektywność pracy. Jednym z pierwszych rozwiązań, które w znacznym stopniu zautomatyzowały pracę spedytorów było pojawienie się na szeroką skalę giełd transportowych. W ciągu ostatnich lat automatyzacja procesów w spedycji przeżywa dynamiczny rozwój. Przekłada się to na powstawanie nowoczesnych i funkcjonalnych narzędzi, bez których wielu spedytorów nie wyobraża sobie wykonywania codziennych obowiązków.

Jak zautomatyzować procesy spedycyjne?

Automatyzacja procesów spedycyjnych dotyczy wielu aspektów planowania i realizowania zleceń transportowych. Dla przykładu, planery załadunków pozwalają efektywnie wykorzystać przestrzeń ładunkową dowolnej ciężarówki. Automatyzacja procesów jest w tym przypadku o wiele wydajniejsza od planowania załadunku za pomocą kartki i ołówka. Ponadto narzędzia tego typu pomagają dokładnie obliczyć masę przewożonych towarów, co znacznie minimalizuje ryzyko nałożenia kar finansowych podczas kontroli służb transportowych.

Jak zautomatyzować procesy spedycyjne na większą skalę? Z pomocą przychodzą zaawansowane programy do zarządzania transportem (TMS), które stosowane są na szeroką skalę. Automatyzacja procesów logistycznych pozwala znacznie ułatwić prowadzenie złożonych operacji spedycyjnych. Uporządkowanie czasochłonnych obowiązków następuje dzięki koordynacji wielu czynności związanych z obsługą zleceń.

Jak automatyzacja procesów w firmie przebiega od strony praktycznej? Przykładowo, zakładając zlecenie transportowe w systemie TMS, spedytor może jednym kliknięciem opublikować je na giełdzie. Następnie, po wybraniu przewoźnika automatyzacja procesów w spedycji pozwala szybko zaczytać jego dane i przesłać gotowe zlecenie do realizacji. Nasza platforma wspiera integrację TMS, co w połączeniu z zaawansowanymi funkcjami analitycznymi czyni z tych systemów niezwykle przydatne narzędzie, z którego może korzystać każda spedycja. Automatyzacja to nowoczesne podejście, które po prostu się opłaca.

W jaki jeszcze sposób narzędzia pomagają w automatyzacji procesów w firmie?

Automatyzacja w spedycji może przebiegać na wielu płaszczyznach. Funkcjonalnym narzędziem w pracy spedytora jest prywatna giełda, na którą zapraszani są jedynie wybrani przewoźnicy. Przydzielanie zleceń sprawdzonym kontrahentom pozwala m.in. zachować wysoką jakość realizowanych usług transportowych. 

W celu usprawnienia tego procesu spedytor lub osoba zarządzająca może skorzystać z automatycznych reguł, które pozwalają określić, do jakich przewoźników najpierw trafiają konkretne oferty. Jeśli w określonym czasie zlecenie nie zostanie podjęte do realizacji, to automatycznie zostaje przekierowane do kolejnej grupy zleceniobiorców. Dopiero na ostatnim etapie automatyzacja procesów przesyła ogłoszenie na giełdę publiczną. Przedstawione reguły można dowolnie modyfikować tak, aby oferty frachtów trafiały np. do przewoźników obsługujących wybrane kierunki lub posiadających konkretny rodzaje zabudowy ciężarowej.

Jak wdrożyć automatyzację w spedycji?

Choć automatyzacja procesów w firmie niesie wiele oczywistych korzyści, to wdrożenie tych nowoczesnych rozwiązań nie zawsze jest proste. Spedytorzy, zwłaszcza z dłuższym stażem pracy, często wytwarzają swoje własne mechanizmy pracy, do których się przyzwyczajają. Dlatego wprowadzenie automatyzacji w spedycji może u niektórych pracowników wzbudzać niepokój lub nawet opór wobec nowych narzędzi pracy. Wsłuchanie się w obawy spedytorów jest istotne, ponieważ pozwala opracować skuteczne metody szkolenia. 

Jak skutecznie wdrożyć automatyzację procesów? Należy mieć na uwadze, że czynność będzie wymagać czasu. W pierwszym etapie warto zadbać o kompleksowe przeszkolenie spedytorów z obsługi nowych narzędzi. Jednocześnie nie należy od razu rzucać nikogo na głęboką wodę. Aby tego uniknąć, warto rozważyć wprowadzenie okresu przejściowego. Wtedy przez określony czas czynności prowadzone powinny być starą i nową metodologią. Ostatecznie korzyści wynikające z automatyzacji procesów powinny przemówić nawet do zdeklarowanych tradycjonalistów. Spedytor, który pozna istotę pracy z nowoczesnymi rozwiązaniami, będzie mógł wykonywać więcej zadań w krótszym czasie, co pozwoli osiągać lepszą wydajność i często także wyższe zarobki.