Badanie: 76 proc. przewoźników oczekuje szybkiej płatności za frachty

- Author: Marta Dunajko

Przewoźnicy, spedytorzy, załadowcy - wyniki badania rynkowego

Na atrakcyjność ofert i decyzję o przyjęciu zlecenia wpływa nie tylko wysokość stawki, lecz także szereg innych kryteriów, takich jak opinie o zleceniodawcy czy gwarancja płatności. Z badania przeprowadzonego przez Transcash wynika, że aż 76% przedstawicieli branży TSL za ważny uznaje szybki termin płatności. Spedytorzy powinni więc brać pod uwagę tę potrzebę, aby zwiększyć szansę na znalezienie rzetelnego partnera i podnieść atrakcyjność swoich frachtów. W realizacji tego zadania mogą pomóc usługi wspomagające płynność finansową. 

Co możesz zrobić, by stać się spedycją pierwszego wyboru? Obejrzyj nagranie webinaru z ekspertami

Stawki, opinie i warunki płatności decydują o wyborze frachtu

Wśród kryteriów decydujących o wyborze zlecenia transportowego 54 proc. ankietowanych wymieniło stawkę za fracht. Nie jest to zaskoczeniem, szczególnie w sytuacji, gdy stawki na rynku spotowym spadają już czwarty kwartał z rzędu (źródło: Upply x Ti x IRU). Kolejnym kluczowym czynnikiem są dobre opinie o zleceniodawcy, które zwiększają szansę na efektywną, bezproblemową współpracę. Wskazała na niego połowa respondentów. Kolejne kryteria dotyczyły płatności – gwarancji zapłaty i jej terminie, uzyskując odpowiednio 47 i 46 proc

badanie przewoźników kryteria wyboru ofert

Krótki termin płatności ma duże znaczenie

Badanie Transcash* pokazuje, że krótki termin płatności jest dla przewoźników niezwykle istotny. 76% z nich uznało go za ważny lub bardzo ważny, podczas gdy tylko 8% oceniło go jako nieistotny.

terminy płatności w transporcie i ich rola

Oczekiwania przewoźników w tym zakresie związane są ze specyfiką branży TSL, w której dominują długie, często trzymiesięczne, terminy płatności. Dotyczy to zarówno przewoźników, jak i firm spedycyjnych, które spodziewają się płatności od załadowców. 

Zadbać o płynność finansową, jednocześnie zaspokajając powyższe potrzeby, pomagają produkty finansowe dedykowane spedytorom. Przykładem takiego rozwiązania jest nasza usługa finansowania faktur QuickPay. Dzięki niej spedytorzy mogą zaoferować szybką płatność bez angażowania własnych środków finansowych, a przewoźnicy otrzymują pieniądze już w dniu wystawienia faktury. 64 proc. badanych korzysta z tego typu usług – za pośrednictwem firm finansowych takich jak Transcash (28% proc.) lub wybierając formę pośrednią, czyli faktoring oferowany przez zleceniodawcę. 

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie QuickPay, ponieważ jest to rozwiązanie innowacyjne, szybkie i optymalne kosztowo dla naszych podwykonawców. Jest także formą dodatkowej promocji naszych ofert ładunkowych na giełdzie Trans.eu.

Tomasz Zamkowski, CEO, Interlogis

 

finansowanie faktur w branży transportowej - badanie

Szybkie finansowanie – bezpłatna funkcja platformy Trans.eu 

 

Wszystkie firmy spedycyjne, które korzystają z platformy Trans.eu i przejdą proces weryfikacji m.in. pod kątem wiarygodności płatniczej, mogą bezpłatnie skorzystać z opcji QuickPay. Więcej o działaniu narzędzia i jego zaletach dowiesz się ze strony dla zleceniodawcy

 

*O badaniu

W badaniu Transcash „Na co zwracasz uwagę, wybierając frachty?” uczestniczyło 133 przedstawicieli branży TSL. 91 proc. z nich to przewoźnicy, 6 proc. – spedytorzy, a 3 proc. – załadowcy. Zdecydowana większość (66 proc.) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, 30 proc. w formie spółki z o.o., a 4 proc. – spółki akcyjnej.