Wyzwania związane z budową własnej giełdy transportowej w firmie spedycyjnej

- Author: Marta Dunajko

giełda transportowa

Własna giełda ładunków to wartościowe narzędzie, które przede wszystkim umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa w firmie spedycyjnej. Z jednej strony ułatwia współpracę ze sprawdzonymi przewoźnikami i pozwala kontrolować, kto ma dostęp do informacji o Twoich ładunkach. Z drugiej zaś, przewoźnicy również czują się pewniej, realizując zlecenia dla firm, którym ufają i z którymi mają dobre doświadczenia.

Skala przedsięwzięcia i najważniejsze wyzwania

Najpotężniejsi gracze na rynku transportowym, tacy jak Amazon czy DB Schenker, korzystają z giełd transportowych zbudowanych na własne potrzeby. Stworzenie własnego rozwiązania jest jednak ogromnym przedsięwzięciem, które wymaga zaangażowania licznych zasobów i które generuje wysokie koszty. Z tego powodu wiele firm spedycyjnych, niezależnie od ich wielkości, nie decyduje się na stworzenie prywatnej giełdy transportowej, a zamiast tego korzysta z narzędzi dostępnych na rynku. Od roku oferujemy w Trans.eu takie rozwiązanie – Giełdę Prywatną.

Zanim podejmiesz decyzję o budowie własnej giełdy, warto dokładnie przeanalizować wyzwania, z jakimi przyjdzie ci się zmierzyć. Dzięki temu lepiej przygotujesz się do projektu i unikniesz wysokich kosztów, które ostatecznie mogą nie przynieść oczekiwanego zwrotu z inwestycji. W dalszej części artykułu omawiamy największe wyzwania związane z rozwojem prywatnej giełdy ładunków.

własna giełda transportowa

1. Koszt budowy systemu

Budowa własnej platformy wiąże się z wysokimi kosztami, które obejmują stworzenie interfejsu użytkownika i całej architektury systemu, projektowanie graficzne, kodowanie, testowanie, integrację z zewnętrznymi systemami, takimi jak systemy zarządzania transportem czy planowania tras, oraz późniejszy rozwój systemu.

Należy wziąć pod uwagę także stałe koszty zewnętrzne związane z zakupem serwerów chmurowych i systemów płatności. Ważnym czynnikiem jest też konieczność oddelegowania do projektu pracowników, którzy w tym czasie nie będą mogli zajmować się innymi zadaniami.

Na koniec warto wspomnieć, że to ty ponosisz pełną odpowiedzialność za budowę swojej giełdy ładunków i jej wyniki. Jeśli założenia okażą się błędne, funkcjonalności nieintuicyjne i trudne w obsłudze, jeśli narzędzie nie uwzględnia kluczowych scenariuszy postępowania, a w aplikacji pojawiają się krytyczne błędy – naprawa i usprawnienia leżą w Twojej gestii.

2. Czas budowy giełdy

Od momentu pojawienia się konkretnej potrzeby i podjęcia decyzji o budowie własnego narzędzia IT do czasu, gdy możesz zacząć czerpać z niego rzeczywiste korzyści, może minąć wiele miesięcy, a nawet lat. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania systemu, na które jest zapotrzebowanie. Ponadto, Twoje wymagania mogą się zmienić w czasie i niezbędne będzie wdrożenie kolejnych funkcjonalności. Warto mieć więc świadomość, że własna giełda ładunków nie jest rozwiązaniem, z którego firma będzie mogła szybko skorzystać.

3. Utrzymanie systemu 

Stworzenie prywatnej giełdy transportowej to nie tylko proces jej budowy, ale również codzienne zadania związane z monitorowaniem i utrzymaniem. Wymaga to regularnych aktualizacji, weryfikacji poprawności działania, monitorowania dostępności oraz naprawy błędów zgłaszanych m.in. przez przewoźników. Do tych zadań konieczne jest zatrudnienie specjalnego działu IT lub zewnętrznej firmy, która będzie odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa Twojego systemu.

4. Zabezpieczenie danych 

Prywatna giełda ładunków przechowuje informacje dotyczące frachtów, klientów i przewoźników oraz całą historię transakcji i rozmów. Są one nie tylko kluczowe dla funkcjonowania Twojego biznesu, ale także mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawno-finansowymi w przypadku ich naruszenia. W miarę upływu czasu ilość danych będzie wzrastać, dlatego ważne jest odpowiednie nimi zarządzanie. 

Przykładowo, zgodnie z przepisami RODO, firmy spedycyjne są zobligowane do wprowadzenia organizacyjnych, prawnych i technicznych środków ochrony danych osobowych, które przetwarzają. Ważne jest również zapewnienie cyberbezpieczeństwa, czyli zabezpieczenia systemu przed nieautoryzowanym dostępem, utratą lub wyciekiem informacji. Szyfrowanie danych, kontrola dostępu oraz regularne tworzenie kopii zapasowych danych mogą okazać się niezbędne w tym procesie. Więcej informacji na temat ochrony danych znajdziesz w naszym raporcie „Bezpieczeństwo w branży spedycyjnej”. 

raport branża spedycyjna

5. Promocja własnej giełdy

Budowa własnej giełdy transportowej to jedno, ale przekonanie przewoźników do regularnego korzystania z niej stanowi kolejne wyzwanie. Wymaga to nie tylko pokonania oporu przed nowymi, niesprawdzonymi narzędziami, lecz także przekonania ich o wartości dodanej – pomimo konieczności korzystania z kolejnego narzędzia, co może być uciążliwe i czasochłonne. 

Wiadomo, że Twoja giełda nie będzie jedyną, z jakiej Twoi partnerzy korzystają. Dlatego zastanów się, w jaki sposób wypromujesz swoją giełdę i czy będziesz w stanie zapewnić atrakcyjne oferty, które będą stanowić wystarczający impuls dla przewoźników, aby regularnie otwierali Twoją aplikację.

6. Onboarding przewoźników

Nie możesz również zapomnieć o konieczności odpowiedniego szkolenia przewoźników, którzy dołączają do nowej giełdy. Proces wprowadzania użytkowników (onboarding) odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu problemom, które mogą pojawić się na późniejszych etapach, wynikających po prostu z braku wiedzy na temat funkcjonowania Twojej giełdy.

Skuteczny onboarding użytkowników to proces ciągły i warto też regularnie zbierać informacje zwrotne od przewoźników, aby dowiedzieć się, czy otrzymali wystarczającą pomoc i czy są zadowoleni z korzystania z Twojej giełdy.

giełda transportowa prywatna

Gotowe rozwiązanie: Giełda Prywatna Trans.eu

Ze wszystkimi wyżej wymienionymi wyzwaniami wiąże się fakt, że wiele firm spedycyjnych nie decyduje się na budowę własnego systemu, a korzysta z alternatywy – dostępnych gotowych rozwiązań pudełkowych. 

Do niewątpliwych zalet prywatnej giełdy transportowej Trans.eu należą:

✔️ łatwe wdrożenie platformy – z pomocą naszego zespołu customer success

✔️ jest to środowisko, które doskonale znasz pracując na platformie Trans.eu – Ty i Twoi pracownicy nie musicie się go na nowo uczyć 

✔️ przewoźnicy także doskonale znają platformę Trans.eu i większość z nich wykorzystuje ją codziennie

✔️ zajmujemy się onboardingiem przewoźników, także tych, którzy z Trans.eu do tej pory nie korzystali 

✔️ produkt jest cały czas rozwijany, dodawane są nowe funkcjonalności i zabezpieczenia

✔️ to my dbamy o bezpieczeństwo systemu i danych 

✔️ jeśli giełda się u Ciebie nie sprawdzi (ale jesteśmy przekonani, że tak nie będzie!), zawsze możesz z niej zrezygnować.

Podsumowując, budowa własnej giełdy ładunków to przedsięwzięcie zakrojone na szeroką skalę. Wymaga wiedzy technicznej, czasu, zasobów ludzkich i znacznych funduszy. Co więcej, praca nad nią nigdy się nie kończy, bo platforma wymaga utrzymywania, aktualizowania i monitorowania. Wszystkie te zadania zdejmie z Twoich barków nasza prywatna giełda transportowa, przez wdrożenie której przeprowadzimy Ciebie i Twoich przewoźników krok po kroku. 

Jeśli nadal zastanawiasz się nad możliwymi korzyściami Giełdy Prywatnej, umów się na bezpłatną prezentację rozwiązania i zobacz, co możemy zrobić dla Twojego biznesu. 

giełda prywatna