Jak Giełda Prywatna zmieniła funkcjonowanie TFT Logistic? Case study

- Author: Marta Dunajko

Giełda Publiczna i Giełda Prywatna to nasze dwa flagowe rozwiązania. Oba łączą spedytorów i przewoźników, ułatwiając im codzienną pracę. Dlaczego więc klienci decydują się skorzystać z prywatnej giełdy transportowej? Jakie są mocne strony takiego rozwiązania? Zapytaliśmy o to naszego partnera, firmę TFT Logistic, który korzysta z Giełdy Prywatnej od 2022 roku.

Zacznijmy od początku – czym jest Giełda Prywatna? 

Giełda Prywatna powstała jako bezpośrednia odpowiedź na potrzeby naszych spedytorów, którzy realizują frachty kontraktowe. Dotychczas ich możliwości działania na Giełdzie Publicznej były stosunkowo ograniczone. Wynikało to z braku zgody zleceniodawców na jawne publikowanie ich ładunków. Postanowiliśmy więc stworzyć rozwiązanie, które byłoby bezpieczne i nie naruszałoby postanowień dotyczących poufności. Tak powstała Giełda Prywatna

Giełda Prywatna opiera się na podobnych założeniach, co Giełda Publiczna, z tą różnicą, że frachty publikowane są jedynie wśród zaufanego grona przewoźników. W ten sposób dane Twoich ładunków nie są widoczne publicznie, a Twoje prywatne kontakty są bezpieczne i dostępne tylko dla Ciebie. Jeśli tego chcesz, niepodjęte zlecenia mogą zostać automatycznie przeniesione na Giełdę Publiczną – ale nie muszą.

Aby przybliżyć Ci działanie Giełdy Prywatnej, poprosiliśmy firmę TFT Logistic o podzielenie się wrażeniami na temat z tego rozwiązania. 

gielda prywatna trans.eu

TFT Logistic: najważniejsze są relacje

Firma TFT Logistic od 2015 roku zajmuje się kompleksową obsługą branży transportowej. Obecnie działa na terenie 38 krajów, w Europie i poza nią, a specjalizuje się w rynku francuskim. Dysponuje 3 oddziałami w Polsce, a także bazą przeładunkową i obszernym magazynem zlokalizowanym w Wielkopolsce, co ułatwia sprawną obsługę partnerów biznesowych. Może pochwalić się dużą liczbą stałych, zadowolonych klientów oraz ponad milionem doręczonych przesyłek. 

TFT Logistic posiada flotę przystosowaną do przewozu wszelkiego rodzaju ładunków, w tym ekspresowych usług specjalnych i innych wymagających frachtów np. ADR. Co więcej, oferuje szereg rozwiązań związanych z sektorem TSL, dzięki czemu jest w stanie wesprzeć klientów nie tylko w przewozie, lecz również w magazynowaniu i logistyce.

TFT Logistic opiera swoją przewagę konkurencyjną na precyzyjnym odpowiadaniu na potrzeby klientów oraz sieci stałych przewoźników, z którymi ma zbudowane bliskie relacje. Firma chętnie inwestuje też w innowacyjne rozwiązania, dlatego nie wahała się ani chwili, by, oprócz Giełdy Publicznej, przetestować również prywatną giełdę transportową.

Wyzwania stojące przed TFT Logistic 

Jako że firma TFT Logistic korzysta z Trans.eu od samego początku swojego istnienia tj. od 2015 roku, zdążyła już doskonale poznać najefektywniejsze sposoby wykorzystania platformy i jej Giełdy Publicznej. Mimo to było kilka obszarów, które nadal stanowiły poważne wyzwanie:

Po pierwsze relacje

Jak już wspomnieliśmy, TFT Logistic opiera swoją działalność o sieć sprawdzonych partnerów. Jednak dotychczasowa aktywność na Giełdzie Publicznej nie wspierała firmy w pielęgnowaniu już istniejących relacji biznesowych – jej oferty trafiały do wszystkich przewoźników. Potrzebne było miejsce, w którym pracownicy mogliby dotrzeć do stałych przewoźników w efektywniejszy sposób niż za pomocą telefonu czy maili. 

giełda prywatna

Po drugie bezpieczeństwo 

Korzystanie z bazy sprawdzonych przewoźników to najprostszy sposób na zwiększenie bezpieczeństwa transakcji, gdyż wśród kontrahentów obecnych na Giełdzie Publicznej, mimo szczegółowej  weryfikacji, jakiej dokonujemy – zawsze może zdarzyć się ten jeden nieuczciwy. 

Ręczne” kontaktowanie się z każdym przewoźnikiem z osobna w celu sprawdzenia dostępności, co miało miejsce przed wprowadzeniem Giełdy Prywatnej, było nieefektywne. To z kolei naturalnie prowadzi nas do kolejnego punktu… 

Po trzecie czas 

W związku z dynamicznym rozwojem firma TFT Logistic potrzebowała narzędzia, które wsparłoby spedytorów w codziennych, coraz liczniejszych zadaniach. Było to tym ważniejsze, że szybkość publikacji frachtu ma ogromne znaczenie i może zaważyć na powodzeniu całego przedsięwzięcia. Na Giełdzie Publicznej często obowiązuje bowiem prawo kto pierwszy, ten lepszy” – najatrakcyjniejsze frachty i terminy u najlepszych przewoźników znikają z niej w natychmiastowym tempie. 

Odpowiedzią na wszystkie te bolączki była nasza Giełda Prywatna. 

giełda prywatna zalety

Co zmieniło się w TFT Logistic po wprowadzeniu Giełdy Prywatnej?

TFT Logistic korzysta z Giełdy Prywatnej od lipca 2022 r. i publikuje na niej ponad 10% wszystkich frachtów

prywatna giełda transportowaZmiany były szczególnie zauważalne na trzech płaszczyznach:

Budowanie długoletnich relacji biznesowych 

Jako kluczową wartość Giełdy Prywatnej spedytor wskazuje na możliwość budowania długotrwałych relacji z doświadczonymi przewoźnikami, w tym z firmami, z którymi miał okazję współpracować w przeszłości. 

spedycja giełda frachtów

Zwiększone bezpieczeństwo transakcji

Jako drugi argument przemawiający za Giełdą Prywatną firma wymienia zwiększone bezpieczeństwo realizacji frachtów kontraktowych. Spedytor ma pewność, że trafia ze swoimi ofertami wyłącznie do tych podmiotów, do których ma zaufanie lub z którymi świetnie mu się pracowało w przeszłości. Dzięki temu po podjęciu frachtu może spać spokojnie.

Co warto podkreślić, relacja ta działa także w drugą stronę. Wiarygodni przewoźnicy chętniej podejmują się zleceń od sprawdzonych firm. Dlatego obecność na giełdzie danego spedytora także dla nich jest niezwykle korzystna.

trans.eu giełda prywatna

Szybkie dodawanie frachtów

Nie bez znaczenia jest też oszczędność czasu spedytorów. Dzięki Giełdzie Prywatnej pracownicy TFT Logistic mogą zarządzać wszystkimi przewozami z jednego miejsca. Do tej pory, w przypadku frachtów kontraktowych, musieli korzystać z dodatkowych, poza Platformą Trans.eu, form kontaktu z przewoźnikami, takich jak telefon, e-mail czy WhatsApp. Dotyczyło to również innych skomplikowanych czy wymagających ładunków, których z różnych powodów nie można było rozpowszechniać publicznie. 

Dzięki Giełdzie Prywatnej wszystkie prywatne kontakty są gromadzone w jednej bazie przewoźników, do której dostęp mają wyłącznie pracownicy TFT Logistic. Nie tylko mogą oni od ręki opublikować fracht, lecz także otrzymują odpowiedzi od przewoźników znacznie szybciej. Dzieje się tak w szczególności dzięki dostępowi do aplikacji mobilnej Loads2Go, z której przewoźnicy łatwo korzystają z dowolnego miejsca, także podczas przerw czy rozładunków.

giełda prywatna trans.euPorównanie procesu publikacji frachtów 

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy usprawnieniach dotyczących znajdowania przewoźników dla ładunków kontraktowych. Giełda Prywatna to spora zmiana w sposobie pracy spedytorów. Jak już wspomnieliśmy, ułatwia ona dodawanie skomplikowanych czy wymagających frachtów oraz poszukiwanie przewoźnika. 

Poniżej znajdziesz odwzorowanie procesu dodawania frachtów w TFT Logistic przed i po wprowadzeniu Giełdy Prywatnej. Jak możesz zauważyć, proces się uprościł, co pozwoliło na znaczne ograniczenie czasu poświęcanego na publikację ładunków i kontakt z przewoźnikami

dodawanie frachtów bez trans.eu

giełda prywatna trans.euJeśli ciekawi Cię, jak Giełda Prywatna może usprawnić procesy w Twojej firmie, skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. ➡️ Wypełnij formularz pod tym linkiem, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.