Firma Crusar dzieli się wiedzą o rynku transportowym

- Author: Marta Dunajko
firma transportowa crusar

Za nami kolejne spotkanie w ramach wewnętrznej inicjatywy „Dzielimy się wiedzą”. Tym razem mieliśmy przyjemność porozmawiać z przedstawicielami firmy Crusar – Agatą Steczek, Dyrektor Zarządzającą, Bartłomiejem Gierowskim, Carrier Managerem oraz Bartoszem Rakiem, Kierownikiem Działu Spedycji. Poruszyliśmy tematy związane z wyzwaniami w branży spedycyjnej, zarządzaniem projektami, kulturą organizacyjną oraz bezpieczeństwem łańcucha dostaw

rynek transportowy

Idea spotkań z firmami spedycyjnymi 

Spotkania, podczas których firmy spedycyjne dzielą się wiedzą i doświadczeniami mają na celu lepsze poznanie się, zacieśnienie współpracy i dogłębne zrozumienie specyfiki działalności firm spedytorskich, abyśmy w Trans.eu mogli budować produkty, które odpowiadają na realne potrzeby rynku.

Agata Steczek, Dyrektor Zarządzająca w Crusar, potwierdza to, podkreślając ogromną  wartość, jaką niesie ze sobą uczestnictwo w takich spotkaniach. – Dzięki nim mamy wpływ na to, jak platforma się rozwija i jakie moduły i funkcjonalności są wdrażane. Uważam, że zrozumienie perspektywy użytkownika jest kluczowe dla osób projektujących systemy, takie jak Trans.eu, dlatego z chęcią dzielimy feedbackiem i informacjami na temat naszych procesów. Widzimy bowiem korzyści płynące z tego, że platforma lepiej odpowiada na nasze potrzeby.

giełda ładunków trans.eu

Organizacja pracy w firmie Crusar 

Agata Steczek zauważa, że model pracy w Crusar różni się od standardowego. Spedytorzy nie pracują bowiem indywidualnie, lecz w kilkunastoosobowych zespołach wyspecjalizowanych w konkretnych obszarach, takich jak przewozy planowane i pilne. Dzięki temu ściśle ze sobą współpracują, dążąc do osiągnięcia jak najlepszych wyników dla całej organizacji.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że dział sprzedaży i rozwoju biznesu zajmuje się nie tylko pozyskiwaniem nowych klientów, lecz także realizacją projektów mających na celu optymalizację procesów transportowych u obecnych partnerów. 

W firmie zadania są dostosowywane do konkretnych pracowników, uwzględniając ich predyspozycje i umiejętności. Crusar nie stosuje w tym obszarze sztywnych reguł, co pozwala zespołowi elastycznie reagować w sytuacjach, gdy pojawia się duża liczba ładunków o natychmiastowych terminach realizacji. W takich przypadkach jedna osoba może łączyć różne role, aby jak najszybciej sfinalizować zlecenie. Natomiast w przypadku mniej pilnych zleceń zachowuje się podział obowiązków.

Rola Giełdy Prywatnej

Crusar realizuje wiele zleceń na rynku spotowym, ale jak większość firm spedycyjnych, preferuje współpracę ze sprawdzonymi przewoźnikami. Dlatego zdecydowała się na wdrożenie Giełdy Prywatnej Trans.eu, do której regularnie dodaje nowych podwykonawców.

Zlecenia planowane ułożone są w sposób umożliwiający ich obsługę przez pojedynczego pracownika. Natomiast w przypadku zleceń nieplanowanych zaangażowanych jest więcej osób.

Relacje z klientami

Crusar przywiązuje ogromną wagę do budowania długotrwałych relacji z klientami, które są kształtowane przez lata i wymagają głębokiego zrozumienia ich potrzeb. W związku z tym firma wprowadziła podział na linie klienckie. Równie istotną rolę odgrywa dedykowany opiekun klienta, który zapewnia wsparcie przez cały ten czas. Jest to możliwe dzięki niskiej rotacji pracowników w firmie – średni staż pracy w Crusar wynosi ponad 5 lat. 

Relacje z przewoźnikami

Firma zwraca także uwagę na budowanie pozytywnych relacji z przewoźnikami. Oprócz wykorzystywania Giełdy Prywatnej, do której zaprasza zaufanych podwykonawców, stosuje również następujące praktyki:

  • dbałość o terminowe regulowanie płatności
  • dogłębne poznanie przewoźnika i jego specyfiki działania
  • utrzymywanie stałego, osobistego kontaktu. 

rynek transportowy

Wyzwania rynku spedycyjnego

Jednym z kluczowych wyzwań, przed którymi stoi firma, jest niestabilność rynku transportowego. – Od 2020 roku świat stoi w obliczu ciągłych i nieoczekiwanych wydarzeń, które wpływają na wiele aspektów naszej działalności. Wiele mówi się o tym, że żyjemy w czasach VUCA. Zawsze byliśmy bardzo elastyczni i potrafiliśmy się dostosować do potrzeb rynku, dlatego odnajdujemy się w takiej rzeczywistości. Niemniej jednak niestabilny rynek transportowy jest dla nas dużym wyzwaniem. Nigdy wcześniej nie było tak trudno o przewidywalność choćby cen transportu czy dostępności pojazdów – wyjaśnia Agata Steczek. 

– Sądzę, że głównym problemem, z którym branża się mierzy i będzie mierzyć, być może nawet w większym stopniu niż obecnie, jest ciągły niedobór kierowców. Jesteśmy świadomi tej kwestii i dlatego kładziemy duży nacisk na budowanie trwałych relacji z przewoźnikami – dodaje. 

Innym istotnym aspektem jest przełamywanie oporu partnerów wobec wykorzystania nowoczesnych narzędzi. W szczególności mniejsze firmy nadal preferują tradycyjny kontakt telefoniczny. W związku z tym firma angażuje się w uświadamianie im, jak nowoczesne narzędzia mogą usprawnić i przyspieszyć codzienną pracę oraz komunikację.

Ważna jest też stała kontrola łańcucha dostaw, zwłaszcza w przypadku długich tras i realizacji zleceń spotowych. W takich sytuacjach, oprócz zainstalowanych nadajników GPS, niezwykle istotny jest bezpośredni kontakt. Dyspozytorzy przekazują przewoźnikom informacje dotyczące miejsc załadunku i rozładunku, a także regularnie monitorują postęp transportu oraz sprawdzają, czy nie wystąpiły żadne komplikacje w trakcie przewozu. Monitoring odgrywa kluczową rolę, ponieważ firma spedycyjna ponosi pełną odpowiedzialność za transport przed klientem.

O firmie:

Firma Crusar rozpoczęła swoją działalność na rynku transportowym w 2006 roku. Świadczy usługi spedycji drogowej na terenie Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Ukrainy, a także spedycji lotniczej oraz morskiej na cały świat. Dodatkowo oferuje usługi magazynowania towarów i cross-dockingu. 

Crusar specjalizuje się w branży automotive i przemyśle lekkim. Około 70% transportów, które obsługują, to przewozy pilne i nieplanowane. Firma wyróżnia się elastycznym podejściem do spełnienia wymagań klientów. 

firma spedycyjna