Jak zbudować dobrą relację z przewoźnikiem?

- Author: Marta Dunajko
spedytorzy

Spedytor i przewoźnik – na rynku TSL obie strony nie mogą bez siebie funkcjonować. Ten dualistyczny model współpracy działa od lat, choć nie jest pozbawiony wzajemnych animozji. Jednak obecnie, w obliczu nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, szczególnie liczyć się będzie gra do jednej bramki. Jak więc zadbać o dobre relacje na linii spedytor-przewoźnik? 

Zanim przejdziemy do metod i narzędzi, warto podkreślić, że na partnerskiej współpracy wygrywają obie strony. W ogólnym rozrachunku lepiej wykonane zlecenia i więcej pracy dla spedytora oznacza też wyższe zyski przewoźnika. Dlatego budowanie relacji jest tak ważne i warto o nie szczególnie dbać.

Komunikacja

Podstawą każdej relacji – czy to biznesowej, czy prywatnej – jest efektywna komunikacja. W przypadku współpracy z przewoźnikami jej rozproszenie, niska responsywność, przeciągające się negocjacje i ustalenia formalne utrudniają pracę obu stronom. Dlatego warto przeanalizować wady i zalety kanałów i narzędzi komunikacyjnych, które wykorzystujemy w codziennej pracy – i postawić tylko na te, które usprawniają realizację zadań. Z doświadczenia wiemy, że najlepiej zainwestować w jedno główne narzędzie, dzięki czemu łatwo uporządkujemy procesy firmowe. 

Feedback 

Informacja zwrotna powinna zakończyć każdą udaną – lub mniej udaną – transakcję. Może być przekazana w formie oceny punktowej, konstruktywnego komentarza czy też zwykłej rozmowy. Jeśli współpraca przebiegła pomyślnie, wyrażenie uznania dla partnera to świetny sposób na budowanie bliskiej relacji. Natomiast, jeśli z transportem było coś nie tak, feedback pomoże kontrahentowi poprawić jakość usług i docelowo realizować więcej zleceń.

Zaufanie

Dobre relacje opierają się na wzajemnym zaufaniu. Spedytor ufa, że przewoźnik wykona swoją pracę prawidłowo. Natomiast przewoźnik oczekuje, że otrzyma zapłatę na ustalonych wcześniej warunkach. Oczywiście zaufanie w biznesie nie wynika z wiary, ale z historii dotychczasowej współpracy. Dlatego tak ważne jest budowanie bazy pewnych przewoźników i regularna komunikacja z nimi. Dzięki temu, gdy fracht zostanie podjęty, obie strony mogą spać spokojnie.

spedytor i przewoźnik

Jak to osiągnąć, czyli odpowiednie narzędzia 

Długofalowa relacja pomiędzy spedytorem a przewoźnikiem oznacza dużo więcej niż realizację zlecenia i uiszczenie zapłaty. Opiera się na wzajemnym zrozumieniu i zaufaniu, a te wymagają czasu. Z pomocą przychodzą tu narzędzia cyfrowe, które ułatwiają budowanie relacji biznesowych. Jak dokładnie – pokażemy na przykładzie produktu, który znamy od podszewki, czyli platformy Trans.eu

Cała komunikacja w jednym miejscu

Platforma Trans.eu może być traktowana jako uniwersalne narzędzie do komunikacji, które usprawnia publikację frachtów, kontakt z przewoźnikami i negocjacje cenowe. Dzięki komunikatorowi, wszystkie rozmowy z danym partnerem znajdują się w jednym miejscu, można też przejrzeć całą historię dotychczasowych konwersacji. Co więcej, jeśli przewoźnik posługuje się innym językiem, narzędzie dysponuje funkcją tłumaczenia wiadomości, co ułatwia współpracę z zagranicznymi partnerami. 

Wiele problemów komunikacyjnych można rozwiązać właśnie poprzez trzymanie wszystkich rozmów i ustaleń „na piśmie”, w jednym miejscu. Pojedynczy kanał wykorzystywany do kontaktu sprawia, że cała wiedza na temat współpracy jest dostępna zawsze, gdy tylko jej potrzebujemy. Przy doborze narzędzia warto upewnić się, że można je zintegrować z własnym TMS, żeby jeszcze bardziej uporządkować codzienną pracę spedytorów. 

Oceny, komentarze i referencje

Każda transakcja i zaakceptowany fracht na Trans.eu podlega ocenie w pięciostopniowej skali. Platforma umożliwia także dodanie szerszego komentarza, zawierającego podsumowanie współpracy. Warto pamiętać, aby oceniać partnerów, z którymi świetnie nam się kooperowało, a nie tylko tych, którzy nie dopełnili należytej staranności.

Jeśli wiesz, że transakcja przebiegła pomyślnie, a przewoźnik nie wystawił Ci oceny – poproś o nią albo zapytaj w wiadomości prywatnej, czy jest zadowolony. Na uzyskaną ocenę można też odpowiedzieć publicznie, żeby wyjaśnić ewentualne kwestie sporne. Bezpośrednio na platformie można również wystawić zaufanej firmie referencje, co dodatkowo wzmacnia relacje. Warto z tych opcji korzystać. 

spedytor i przewoźnik

Grono zaufanych przewoźników

Mówiąc o relacjach, nie sposób nie wspomnieć o Giełdzie Prywatnej, która pozwala na digitalizację współpracy ze sprawdzonymi partnerami. Wcześniej procesy te zachodziły manualnie – przy pomocy telefonu, maila czy sms. Z prywatną giełdą transportową o stosunki biznesowe można zadbać szybciej i efektywniej. 

Relacje w branży transportowej nabierają coraz większego znaczenia i będą jednym ze sposobów na przetrwanie nadchodzących, niepewnych czasów. Dobra, oparta na zaufaniu i zrozumieniu współpraca owocuje lepszymi zleceniami i pewniejszymi kontraktami z załadowcami. Warto w nią inwestować. 

Więcej o rynku kontraktowym w Polsce przeczytasz w naszym najnowszym raporcie

giełda prywatna