Porównanie giełdy publicznej i prywatnej. Czym się różnią?

- Author: Marta Dunajko
porównanie giełd transportowych

W rozmowach z naszymi klientami często pojawia się pytanie, czym tak naprawdę różni się prywatna giełda transportowa Trans.eu od publicznej – i dlaczego warto mieć je obie. Dlatego w tym artykule chcielibyśmy przybliżyć Ci podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, ale również pokazać, co je łączy. Na końcu wpisu znajdziesz krótki poradnik, który pomoże Ci wybrać odpowiednią giełdę dla Twojej firmy spedycyjnej. 

Czym różni się publiczna giełda transportowa od prywatnej?

Obie giełdy transportowe opierają się o ten sam mechanizm działania – tworzą miejsce, w którym możesz publikować ładunki, prowadzić negocjacje i komunikować się z przewoźnikami. Niemniej jednak istnieją między nimi zasadnicze różnice, które podzieliliśmy na pięć obszarów: 

1. Widoczność ładunków

Na publicznej giełdzie transportowej Twoje oferty są widoczne dla wszystkich użytkowników platformy. Takie podejście ma swoje wady i zalety. Jednym z głównych plusów jest niewątpliwie szerokie grono odbiorców i możliwość szybkiego znalezienia podwykonawcy. Jednak model ten powoduje też pewne utrudnienia, takie jak współpraca z przewoźnikami, z którymi nie masz zbudowanych relacji. Dodatkowo niektórzy załadowcy nie zgadzają się na publikowanie swoich ładunków na publicznej giełdzie, a zignorowanie tych zakazów może prowadzić do poważnych konsekwencji. 

Natomiast głównym celem Giełdy Prywatnej jest ograniczenie widoczności ofert tylko do zamkniętej sieci sprawdzonych przewoźników. Daje to unikatową możliwość stworzenia własnej „giełdy w giełdzie”, do której zapraszasz wyłącznie zaufane firmy. Takie rozwiązanie umożliwia szybsze dotarcie do własnej bazy partnerów niż w przypadku tradycyjnych metod. Prywatna giełda transportowa ułatwia również spełnienie wymagań załadowców dotyczących nieumieszczania ich ładunków publicznie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule dotyczącym realizacji wymogów załadowców

Warto też podkreślić, że przewoźnicy widzą wyróżnione ładunki z giełd prywatnych nie tylko w widoku ogólnym, ale także w specjalnej zakładce Prywatne, dzięki czemu są one lepiej wyeksponowane.

giełda prywatna trans

Co więcej, korzystając z Giełdy Prywatnej, swoim przewoźnikom będziesz mógł/mogła wysłać link, pod którym znajdą oni wyłącznie Twoje oferty. Z linku tego możesz skorzystać również np. umieszczając go na stałe na swojej stronie internetowej lub w stopkach mailowych swoich spedytorów, ułatwiając każdemu przewoźnikowi dotarcie do i filtrowanie Twoich ładunków. Zebranie ofert w jednym miejscu jest o tyle przydatne, że, jak wynika z naszych danych:

Ponad połowa spedytorów wymienia się z przewoźnikami informacjami o więcej niż jednym ładunku.

2. Dostęp do przewoźników 

W branży TSL mówi się, że „na Transie są wszyscy” i rzeczywiście dostęp do przewoźników na naszej giełdzie publicznej jest niezwykle szeroki. W naszej bazie znajdziesz ich ponad 20 tysięcy i liczba ta stale rośnie. Sprawia to oczywiście, że jeśli ładunek jest atrakcyjny, wystarczy chwila, aby znaleźć przewoźnika lub uzyskać znaczący efekt negocjacji. 

Z drugiej strony, z pewnością masz swoją bazę przewoźników pierwszego wyboru, z którymi najchętniej współpracujesz. Masz z nimi dobre relacje, ale przede wszystkim wiesz, że Cię nie zawiodą. Prawdopodobnie kontaktujesz się z nimi telefonicznie, mailowo lub poprzez któryś z komunikatorów. Giełda Prywatna została stworzona między innymi po to, aby ułatwić tę komunikację i przyspieszyć znajdowanie przewoźnika we własnej bazie kontaktów. Rozumiemy, że nie wszystkie firmy przewozowe mają konto na platformie Trans.eu. Dlatego te, które go nie mają, będą mogły korzystać z Twojej giełdy bezpłatnie. 

Nasze badania wykazały, że 45% spedytorów wysyła posiadane oferty w pierwszej kolejności do stałych, zaufanych przewoźników. Aby usprawnić cały proces, możesz dodać ich właśnie do swojej Giełdy Prywatnej.

giełda transportowa

3. Wyróżnienie ofert

Wszystkie oferty frachtów publikowane na Giełdzie Publicznej wyświetlają się w taki sam sposób.

Natomiast frachty opublikowane na Giełdzie Prywatnej są widoczne tylko dla Twoich wybranych przewoźników i są oznaczone ogólną etykietą “Giełda prywatna” lub nazwą Twojej giełdy. Mimo że układ pozostaje chronologiczny, to oferty te wyróżniają się spośród innych. Łatwiej jest też je filtrować, gdyż ładunki z giełd prywatnych stanowią osobne źródło ofert i przewoźnik może samodzielnie utworzyć zakładkę tylko z Twoimi ładunkami. Przewoźnicy również preferują współpracę ze sprawdzonymi spedytorami, dlatego zwracają na takie oferty szczególną uwagę.

gielda prywatna

4. Weryfikacja przewoźników 

Wszyscy użytkownicy giełdy publicznej Trans.eu są poddawani szczegółowej weryfikacji. Autoryzacja przewoźników, składająca się z kilku etapów, jest obowiązkowym elementem rejestracji na platformie. Jeżeli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do uczciwości, użytkownicy mogą zostać poddani ponownej autoryzacji.

W przypadku Giełdy Prywatnej – jest to Twoje wewnętrzne narzędzie i Twoje zasady. Ty sam/sama decydujesz, którzy przewoźnicy mają zostać do niej dopuszczeni, dlatego też to do Ciebie należy ich zweryfikowanie. Zaproszenie przewoźników spoza platformy nie wymaga autoryzacji. Niemniej jednak możesz skorzystać z naszej dodatkowej usługi tzw. Carrier Compliance.

Więcej o weryfikacji przewoźników i bezpieczeństwie w branży spedycyjnej dowiesz się z naszego raportu. Pobierz go bezpłatnie! 

5. Wersje giełdy 

Giełda publiczna Trans.eu jest dostępna w jednej wersji, takiej samej dla wszystkich firm spedycyjnych. 

Natomiast Giełda Prywatna umożliwia utworzenie wielu prywatnych giełd – dla różnych oddziałów lub rodzajów ładunków. Giełdy te będą widoczne pod nazwą Twojej firmy lub inną, dowolnie wybraną.

porównanie giełd transportowych - zestawienie

Co łączy giełdę publiczną i prywatną?

Warto podkreślić, że oprócz wymienionych wcześniej różnic, obie giełdy – publiczna i prywatna – działają podobnie dla obu stron transakcji. Zarówno Ty, jak i Twoi przewoźnicy nie muszą opuszczać platformy Trans.eu, aby korzystać z Giełdy Prywatnej. Odnajdujecie się w niej łatwo, ponieważ większość funkcjonalności i sposób dodawania frachtów jest niemal identyczny. Dla wielu spedytorów argument ten jest decydujący przy wyborze naszego rozwiązania.

Co więcej, obie giełdy świetnie się uzupełniają, na przykład poprzez automatyczne publikowanie niepodjętych frachtów z Giełdy Prywatnej na giełdzie publicznej za pomocą reguł automatycznych.

Jak działają reguły automatyczne?

Reguły automatyczne ustalane są na poziomie firmowym. Określają, do kogo najpierw trafia oferta konkretnego typu transportu – na danej trasie i o konkretnym typie zabudowy. Sekwencje te określają miejsce publikacji i ramy czasowe, zgodnie z którymi niepodjęty ładunek trafia do kolejnej grupy odbiorców.

Nasze badania wskazują, że aż 58% spedytorów dysponuje zaledwie godziną na sprzedaż ładunku, a 23% ma na to tylko 15 minut. To jasno pokazuje, jak kluczowe jest szybkie działanie i automatyzacja procesów. Wykorzystanie prywatnej i publicznej giełdy oraz zastosowanie reguł automatycznych stanowi jedno z narzędzi umożliwiających szybkie przedstawienie oferty najpierw wyselekcjonowanym przewoźnikom, a następnie całemu rynkowi.

praca spedytora czas

Przykładowy scenariusz

ładunek giełda transportowa

Jeśli masz już zdefiniowane reguły automatyczne, podczas wprowadzania nowego frachtu do formularza publikacji, którego parametry pasują do którejś z reguł – możesz uruchomić tę regułę lub uruchomić ją, ale wykluczając niektóre jej kroki.

Najważniejsze cechy wspólne dla Giełdy Publicznej i prywatnej Trans.eu to:

 • integracja z TMS spedycji 
 • aplikacja mobilna Loads2Go dla przewoźników
 • rozmowy bezpośrednie w komunikatorze
 • baza kontaktów, historia transakcji i rozmów w jednym miejscu
 • raporty z efektywności firmy i pracy spedytorów (opcjonalnie)
 • szybkie płatności QuickPay
 • negocjacje i akceptacje zleceń za pośrednictwem komunikatora.

Jak wynika z naszych badań, większość spedytorów (54%) informuje przewoźników o nowych ładunkach za pośrednictwem komunikatora na platformie Trans.eu. Jest to niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku komunikacji telefonicznej (27%).

kanaly komunikacji spedytor przewoznik

Którą giełdę wybrać? Krótki poradnik

Odpowiedzi na poniższe pytania pomogą Ci zidentyfikować, które środowisko – publiczne czy prywatne – będzie najodpowiedniejsze dla Twojej firmy spedycyjnej.

 • Czy Twoja działalność koncentruje się głównie na rynku spotowym czy kontraktowym?
 • Czy praca Twojej spedycji charakteryzuje się dużą zmiennością i nieprzewidywalnością? A może istnieje wiele procesów, które możesz zaplanować i potrzebujesz giełdy transportowej tylko w sytuacjach kryzysowych? 
 • Czy liczy się dla Ciebie szybkość i duża liczba przewiezionych ładunków, czy też bardziej zależy Ci na bezpieczeństwie transportu i relacjach z partnerami?
 • Jakiego rodzaju towary zwykle przewozisz? Czy są one związane z podwyższonym ryzykiem?
 • Czy skupiasz się na konkretnym rodzaju transportu i potrzebujesz wyspecjalizowanej sieci przewoźników?
 • Czy obowiązują Cię zakazy od załadowców dotyczące umieszczania ich ładunków na giełdach publicznych? 

Wybierz giełdę publiczną

Jeżeli Twoja działalność skupia się głównie na rynku spotowym, potrzebujesz dostępu do jak najszerszej bazy przewoźników i maksymalnie szybkiej reakcji na Twoje oferty, a Twoje ładunki nie są obarczone dodatkowym ryzykiem, to idealnie sprawdzi się u Ciebie publiczna giełda transportowa. 

Wybierz giełdę prywatną

Jeśli zajmujesz się głównie zleceniami na rynku kontraktowym, musisz uwzględniać wyżej wspomniane zakazy od załadowców, obsługujesz frachty wysokowartościowe, potrzebujesz wyspecjalizowanej sieci przewoźników pod konkretne wymagania klienta lub po prostu posiadasz dużą bazę sprawdzonych przewoźników, ale kontakt z nimi jest rozproszony i zajmuje dużo czasu – Giełda Prywatna zdecydowanie jest odpowiednim rozwiązaniem.

prywatna gielda transportowa

Wybierz obie

Może się również zdarzyć, że w zależności od załadowcy, rodzaju ładunku lub sytuacji oba opisy będą pasować do Twojej firmy. W takim przypadku najlepiej wykorzystać potencjał obu giełd, co robi wielu naszych klientów, takich jak TFT Logistic czy też Umbrella Logistics

Jak pokazują nasze badania, czterokrotnie więcej spedytorów łączy działania spotowe i kontraktowe w porównaniu do tych skupiających się wyłącznie na rynku spotowym.  

Połączenie obu giełd pozwala na największą elastyczność szczególnie na tak niepewnym rynku, z jakim mamy obecnie do czynienia. Prawda jest też taka, że bezpośrednie, sprawdzone kontakty mają zawsze pierwszeństwo dla spedytorów – a Giełda Prywatna pozwala znacząco przyspieszyć proces kontaktu i znajdowania najatrakcyjniejszej oferty. 

Jeśli zastawiasz się, czy Giełda Prywatna Trans.eu będzie dobrym rozwiązaniem w Twojej firmie, umów się na niezobowiązującą prezentację z naszym opiekunem. W tym celu kliknij baner znajdujący się poniżej. 👇

giełda prywatna