O rynku spedycyjnym i prywatnej giełdzie transportowej. Rozmowa z Sawa Logistics

- Author: Marta Dunajko
giełda prywatna dla TSL

Branża transportowa nie ma ostatnio łatwo. Pandemia, wojna, zmiany legislacyjne, galopująca inflacja i spowolnienie gospodarcze – wszystko to skutkuje ogromną nieprzewidywalnością rynku, która nie sprzyja prowadzeniu działalności. Firmy z sektora TSL zaczynają tym dokładniej przyglądać się swojej rentowności, spora część renegocjuje też kontrakty i szuka dodatkowych szans na rynku. O tym i innych kwestiach postanowiliśmy porozmawiać z firmą Sawa Logistics, która miała okazję wypróbować nasze najnowsze rozwiązanie – Giełdę Prywatną

Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Transportu Drogowego, 98% firm transportowych boryka się ze wzrostem kosztów swojej działalności. Znacząca większość z nich mówi wręcz o przyroście na poziomie 26-50%. Jednocześnie spadająca konsumpcja pociąga za sobą mniejsze zapotrzebowanie na transport dóbr. Z jakim wyzwaniem zetknęliście się w ostatnim czasie lub mierzycie się w tym momencie?

Sylwester Niemyjski, Freight Forwarding Director Sawa Logistics:
Rzeczywiście ostatnie lata obfitowały w wyzwania spowodowane zarówno warunkami zewnętrznymi, takimi jak pandemia czy wojna w Ukrainie, jak i wewnętrznymi – na przykład zmianami prawa dotyczącego rozliczania kierowców. Jeszcze w ubiegłym roku mierzyliśmy się z nadpodażą towarów i dużym popytem, co skutkowało wysokim zapotrzebowaniem na dostawy. Natomiast już teraz obserwujemy znaczne spowolnienie, co przekłada się na mniejszą ilość pracy w branży. Do tego dochodzą rosnące koszty działalności. Wszystko to sprawia, że musimy z jeszcze większą uwagą organizować naszą pracę i umacniać swoją pozycję na rynku.

Jak to osiągnąć w obecnej, niepewnej sytuacji?

W naszej pracy zawsze niezwykle ważne były dobre relacje z partnerami biznesowymi. Nasi klienci to firmy z dużym doświadczeniem oraz ugruntowaną pozycją. Dlatego nieustannie staramy się wypracowywać standardy pracy, które ułatwiają nam komunikację oraz kooperację. Tak samo podchodzimy do współpracy z naszymi podwykonawcami. Pod tym względem w tym roku nie będzie inaczej. Postępująca cyfryzacja procesów sprawia także, że chętnie przyglądamy się trendom i sprawdzamy nowe możliwości. Jedną z nich jest właśnie Giełda Prywatna Trans.eu, którą mieliśmy okazję przetestować.

giełda transportowa

Dlaczego tak istotne jest dla Was publikowanie ofert w gronie wybranych przewoźników i realizacja zleceń właśnie przez nich?

Wykwalifikowana kadra i zaufani partnerzy biznesowi to od lat nasza recepta na sukces. Organizując przewozy, zawsze korzystamy ze sprawdzonych przewoźników. Dzięki temu nasi klienci mogą być spokojni o powierzone nam ładunki. Jako usługodawcy, najbardziej zależy nam na tym, aby to właśnie klient był zadowolony. Bez sprawdzonych partnerów nie bylibyśmy w stanie tego zagwarantować.

Giełda Prywatna to rozwiązanie, które wybiera coraz więcej firm spedycyjnych. Zdecydowała się na nie także Sawa Logistics. Dlaczego?

Chcemy, aby Sawa Logistics była postrzegana jako partner godny zaufania, dlatego staramy się oferować naszym kontrahentom optymalne rozwiązania. A dzięki narzędziom szytym na miarę naszych potrzeb możemy lepiej wykonywać swoją pracę. Giełda Prywatna pozwala zwiększyć rozpoznawalność naszej marki oraz sprawia, że nasze zlecenia są lepiej pozycjonowane.

gielda prywatna

Jak zareagowali Wasi kontrahenci na wiadomość, że korzystacie z Giełdy Prywatnej? 

Przyznaję, że nasi partnerzy z dużym entuzjazmem przyjęli tę informację. Widzą bowiem, że Giełda Prywatna znacznie ułatwia nam współpracę, powoduje zacieśnianie relacji biznesowych i rozszerzenie możliwości działania. Przynależność do naszego grona zaufanych przewoźników to dla nich w pewien sposób kolejny dowód, że jesteśmy zadowoleni z ich usług i planujemy kontynuować współpracę. Co więcej, Giełda Prywatna w żaden sposób nie zaburzyła ich procesów firmowych, ponieważ korzystanie z niej jest identyczne, jak w przypadku Giełdy Publicznej, z którą większość miała już do czynienia.

Jak do tej pory wyglądało szukanie przewozu wśród zaufanych kontrahentów?

Nasza praca polega przede wszystkim na odpowiednim dopasowaniu możliwości przewoźnika do ładunku klienta. Będąc tyle lat na rynku, zdążyliśmy zbudować pokaźną bazę zaufanych przewoźników. Pozwala nam to dobrze i szybko dopasować partnera, któremu możemy powierzyć realizację danego zlecenia. Wiemy jednak, że jako firma nie możemy spoczywać na laurach. Chcemy się rozwijać, dlatego jesteśmy otwarci na nowe kierunki i sposoby pracy z klientami.

Jak wygląda rozbudowa bazy przewoźników w środowisku Giełdy Prywatnej?

Na początku współpracy dostawca musi przejść proces weryfikacji. Bardzo mocno skupiamy się na ocenie jego wiarygodności jako partnera. Dopiero po kilku testowych ładunkach możemy zdecydować o dołączeniu go do Giełdy Prywatnej.

Jaką kluczową wartość dostrzegacie w Giełdzie Prywatnej?

Ze względu na to, że jest to nowy produkt, nie mamy z nim jeszcze wieloletniego doświadczenia. Widzimy jednak już teraz, że jest to narzędzie, które może zauważalnie usprawnić codzienną pracę, szczególnie z określoną grupą zaufanych przewoźników. Z drugiej strony myślę, że daje ono szansę i przewoźnikom na rozwinięcie skrzydeł. 

Jak będzie wyglądał 2023 rok dla Sawa Logistics?

Przy tak dużej zmienności na rynku TSL ciężko o liczby czy konkrety. Ale jedno wiem na pewno – cały czas będziemy dążyć do dalszego rozwoju oraz umacniania naszej pozycji na rynku. Rok 2023 zapowiada się jako czas pełen wyzwań. Wierzę jednak, że uda nam się zakończyć go z sukcesem i wyzwania te będą dla nas motorem dla usprawnień. 

Sawa Logistics to prężnie rozwijająca się polska firma o ugruntowanej pozycji na rynku TSL. Od 14 lat oferuje kompleksowe i indywidualnie dopasowane usługi transportowo-logistyczne. To także jedna z nielicznych firm w Polsce, która specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań w logistyce kryzysowej i awaryjnej.

Swoją pozycję zawdzięcza ciągłemu rozwojowi i elastycznemu podejściu. Dzięki wykwalifikowanej kadrze, własnemu magazynowi oraz nowoczesnej flocie samochodowej Sawa Logistics ma możliwość szybkiej reakcji na potrzeby i zdarzenia rynkowe. 

Sawa logistics

Dziękujemy firmie Sawa Logistics za możliwość przeprowadzenia wywiadu.
Rozmawiała Dominika Krzak z Trans.eu. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prognoz na 2023 rok, pobierz nasz najnowszy raport o rynku spedycyjnym w Polsce.