Bezpieczna spedycja. Jak zostać spedycją pierwszego wyboru? Podsumowanie i nagranie webinaru

- Author: Marta Dunajko

Spotkanie dla branży spedycyjnej

Jakie wymagania związane z bezpieczeństwem musi spełniać firma spedycyjna? Jakich podwykonawców poszukują załadowcy? Jakie praktyki pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo transportu? Obejrzyj nagranie webinaru z naszymi ekspertami! 

19 września zorganizowaliśmy webinar dla branży transportowej poświęcony tematyce bezpieczeństwa łańcucha dostaw. Naszymi gośćmi byli radczyni prawna Anna Widuch-Koła oraz przedstawiciele spedycji i załadowców – Anna Miernikiewicz, Dyrektor Logistyki w VIVE Group, oraz Jacek Tyburek, Transport Security Manager Poland w DHL Supply Chain. Dyskusję moderował Maciej Maćkowiak, nasz PR and Media Relations Domain Leader. 

W tym roku planujemy jeszcze jeden webinar – tym razem na temat świątecznego szczytu w branży. Zapisz się na nasz newsletter, aby informacja o terminie Cię nie ominęła! 

W spotkaniu wzięło udział prawie 180 osób. Dziękujemy wszystkim za żywą dyskusję oraz liczne komentarze i pytania! Poniżej omawiamy tylko niektóre z wątków, jakie poruszyliśmy, dlatego zachęcamy do obejrzenia całego nagrania, które znajdziesz poniżej. 👇

Nagranie webinaru „Bezpieczna spedycja. Jak zostać spedycją pierwszego wyboru dla najlepszych zleceniodawców?”

YouTube player

Zobacz raport, który omawialiśmy na spotkaniu. 

W polskim prawie nie ma takiego pojęcia jak spedycja

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od omówienia aspektów prawnych i rzeczywiście – w prawie regulacyjnym nie ma takiego pojęcia jak spedycja. Natomiast w Kodeksie Cywilnym istnieje pojęcie umowa spedycji. Powoduje to różne komplikacje związane między innymi z zakresem odpowiedzialności firm zajmujących się organizacją transportu. 

Ubezpieczenie OC spedytora jest dobrowolne

Jak podkreśla r. pr. Anna-Widuch Koła, licencja spedycyjna to wymóg wyłącznie krajowy i ma zastosowanie jedynie do firm zarejestrowanych w Polsce. A polskie wymogi są wysokie – obejmują doświadczenie, reputację i zabezpieczenie finansowe w postaci 50 tys. euro. 

Co istotne w kontekście bezpieczeństwa – Nie istnieje centralny rejestr licencji spedycyjnych, co ogranicza możliwość weryfikacji firm. Nasz system prawny jest bardzo szczelny, jeśli chodzi o oczekiwane od nas informacje, jednak niekonsekwentny w ich udostępnianiu, gdy ma to służyć zapewnieniu bezpieczeństwa – dodaje. 

OC spedytora

Weryfikacja kontrahentów w branży transportowej

Licencja spedycyjna i formalne uprawnienia stanowią podstawę weryfikacji kontrahentów i są pierwszą rzeczą, którą sprawdzają załadowcy. Jednak, jak podkreśla Jacek Tyburek, istnieje jeszcze kwestia wiarygodności kierowców. Bardzo często zdarza się, że nasi zleceniodawcy wymagają od nas udowodnienia, że kierowcy angażowani do przewozu nie mają przeszłości kryminalnej.

Dodatkowym czynnikiem jest praca zgodnie z konkretnymi, uregulowanymi standardami. – Klienci coraz częściej pytają o to, jakie certyfikaty posiadamy. Najczęściej wymieniana jest TAPA na określonym poziomie – wyjaśnia Jacek Tyburek. Anna Miernikiewicz ma nieco inne doświadczenia z tym konkretnym certyfikatem – Pracujemy zgodnie ze standardami TAPA, ale zdecydowaliśmy się samego certyfikatu nie przedłużać. Nie przełożył się u nas na działalność biznesową, ponieważ nie był pierwszą potrzebą klientów, nawet tych z branży AGD czy elektroniki.

Jak pokazać, że moja spedycja jest godna zaufania?

W kontekście zapewnienia bezpieczeństwa oraz tego, co przynosi realną wartość biznesową, rozmawialiśmy to przede wszystkim o:

  • certyfikatach takich jak TAPA (Transported Asset Protection Association),
  • normach ISO w tym ISO 28000 – zapewnienia bezpieczeństwa łańcucha dostaw, ISO 9000 – jakości oraz ISO 27000 – bezpieczeństwa informacji, co w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej istotne, bo korzystamy z systemów TMS, skrzynek mailowych, platform transportowych i środków komunikacji z kierowcami,
  • zabezpieczeniach technicznych takich jak sprzęt monitorujący,
  • zatrudnianiu security managera oraz prowadzeniu bieżącej polityki bezpieczeństwa,
  • flocie – włączając w to rodzaj aut, ich wyposażenie oraz, w kontekście zrównoważonego rozwoju, spalanie,
  • infrastrukturze technologicznej, w szczególności systemach telematycznych i TMS,
  • podejściu do podzlecania transportu (więcej na ten temat przeczytasz w naszym wpisie o realizacji wymogów załadowców dot. umieszczania ładunków publicznie),
  • towarach podlegających pod SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu) oraz specyfice ich przewozu,
  • szkoleniach pracowników operacyjnych w zakresie wymogów i regulacji.

Kluczowy jest dobrze przeszkolony zespół 

Żaden z ekspertów nie ma wątpliwości, że zespół pracujący na pierwszej linii frontu stanowi podstawę, by zapewnić bezpieczeństwo łańcucha dostaw. Jak zauważa Anna Miernikiewicz, przeszkolony i świadomy zespół operacyjny jest tym, co widzą i doceniają nasi klienci. Wiedzą, że mamy załogę, na którą mogą liczyć. 

Prelegenci szczególnie podkreślali rolę kierowcy w całym procesie. Według r. pr. Anny Widuch-Koła ogromnym czynnikiem ryzyka jest realizacja procedur bezpieczeństwa na załadunku i rozładunku. Dlatego dobrze przeszkolony kierowca to podstawa.

spedycja i kierowcy

Największym wrogiem bezpieczeństwa spedycji jest czas

Działanie pod presją czasu, co jest codziennością w spedycji, nie sprzyja bezpieczeństwu i działaniu w zgodzie z procedurami. – Niezbędna jest żelazna konsekwencja. Jeśli w ramach standardu bezpieczeństwa określone są pewne zachowania, to zawsze muszą być one przestrzegane. Każda próba pójścia na skróty przerzuca nas na stronę wysokiego ryzyka – podkreśla Jacek Tyburek. 

bezpieczna spedycja DHL

Aby dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa łańcucha dostaw 👇

OBEJRZYJ CAŁY WEBINAR

Regularnie organizujemy webinary skierowane do firm spedycyjnych, podczas których wspólnie z ekspertami dzielimy się wiedzą na temat trendów na rynku transportowym oraz najnowszych rozwiązań. Zachęcamy również do obejrzenia naszego poprzedniego spotkania dotyczącego kondycji rynku kontraktowego oraz śledzenie naszego profilu na LinkedIn.