Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Spedytora! Kim jest spedytor?

- Author: Marta Dunajko
kim jest polski spedytor

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Spedytora. Jest to doskonała okazja, by docenić, jak ważną – i wymagającą – pracę wykonujecie. Bez Was ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarki światowej, ale też naszego codziennego życia. Z tej okazji życzymy Wam satysfakcji z wykonywanej pracy, ciekawych wyzwań i wielu sukcesów zawodowych. Dziękujemy, że Tworzycie z nami przyszłość spedycji!

Przy tej okazji warto wspomnieć, że początki branży sięgają już XV wieku! To w ówczesnej Europie kupcy zaczęli decydować się, aby, zamiast przewozić towary samodzielnie, powierzyć ich transport innym osobom. Rozwijający się handel, rozwój kolejnictwa i sieci drogowej tylko sprzyjał dalszej ekspansji spedycji. 

Kim jest polski spedytor?

Spedytor to przede wszystkim fachowiec, który w małym palcu ma rynek przewoźników i regulacje prawne obowiązujące w branży. Jego/jej praca polega przede wszystkim na koordynacji transportu i opiece nad ładunkiem od momentu jego załadunku. W tym celu jest w ciągłym kontakcie z przewoźnikami i załadowcami, a nierzadko obsługa zlecenia wymaga od niego/niej pracy pod presją czasu i podejmowania szybkich decyzji. 

Z okazji Dnia Spedytora chcieliśmy pokazać Wam, kim jeszcze jest polski spedytor. W tym celu przeanalizowaliśmy dane dotyczące aktywnych użytkowników platformy Trans.eu  (Trans for Forwarders). Wynika z nich, że: 

W spedycji najczęściej pracuje mężczyzna, ale…  

Branża transportowa postrzegana jest jako ta męska. Jednak, jak wynika z przeanalizowanych przez nas danych, kobiety stanowią może nie większość, ale znaczny udział osób pracujących w spedycji. Na platformie Trans.eu dla spedytorów 40,5% użytkowników to kobiety, a 59,5% to mężczyźni. 

spedytorzy i spedytorki

Polski spedytor pracuje w małej firmie 

Ponad 50% spedytorów pracuje w małej firmie spedycyjnej, natomiast 21% w średniej wielkości firmie, a 21% w dużej. Łącznie średnie i małe przedsiębiorstwa zatrudniają 71% pracowników spedycji. Tylko niecałe 8% pracuje w centrach logistycznych. Pokrywa się to zresztą z danymi ogólnymi – polski rynek transportowy jest rozdrobniony, przeważają na nim małe i średnie przedsiębiorstwa. 

spedytor i wielkość firmy

Średnio firmy spedycyjne mają blisko 12 lat doświadczenia

Najwięcej spedytorów pochodzi z Warszawy 

Najwięcej, bo prawie 10%, spedytorów pracuje w firmie zlokalizowanej w Warszawie. Kolejnymi co do wielkości miastami są Poznań, Wrocław, Gdynia, Szczecin, Kraków, Łódź, Gdańsk, Białystok i Katowice. 

Spedytorzy pochodzą z tych miast

Spedytor pracuje na stanowisku… spedytora 

Użytkownicy najczęściej określają swoje stanowisko jako spedytor, ale także planner, spedytor międzynarodowy, właściciel, dyspozytor, spedytor krajowy, asystent spedytora freight forwarder, logistyk i specjalista ds. logistyki.  

Wszystkim spedytorom – niezależnie od wielkości firmy, w której pracują, miasta czy konkretnego stanowiska – życzymy wszystkiego najlepszego!

Zespół Trans.eu