Jak obniżyć koszty energii w spedycji?

- Author: Patrycja Jędrzejewska

Stawki za energię elektryczną w sektorze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wzrosną w tym roku do maksymalnie 785 zł/MWh. To efekt wprowadzonej przez rząd ustawy zamrażającej ceny prądu, która jest jednak tylko kroplą w morzu potrzeb sektora TSL. Zastanawiacie się, co jeszcze możecie zrobić, żeby obniżyć koszty energii w Waszych firmach? Wyjaśniamy.

W porównaniu do roku 2022, ceny energii dla przedsiębiorstw w 2023 roku mogą zwiększyć się, w zależności od wielkości firmy, od około 21% do 85%

Warto zauważyć, że to zmiany już po wprowadzonej przez rząd ustawie. Mniejsze podwyżki dotyczą m.in. sektora MŚP, który będzie dotowany przez rząd, dzięki czemu ceny zostaną zamrożone na poziomie 785 zł/MWh, czyli 79 gr/kWh. Co ważne, nie odbędzie się to automatycznie. Każde przedsiębiorstwo musiało w tym celu złożyć stosowne oświadczenie, które przyjmowano jedynie do 30.11.2022. Po tym terminie pisma nie były przyjmowane. Firmy, które nie złożyły wniosku, będą musiały zapłacić za prąd zgodnie z cennikiem.

Duże przedsiębiorstwa według szacunków zapłacą znacznie więcej (aż o 85% w stosunku do roku 2022), bo w ich wypadku wzrosty cen nie są w żadnym stopniu regulowane ustawą. Właśnie dlatego potrzebne są nowe rozwiązania i pomysły na planowanie budżetu na nadchodzący rok. 

Oszczędność energii jest tak istotna nie tylko ze względu na jej rosnące koszty. Warto spojrzeć na nią również z perspektywy ochrony środowiska i odpowiedzialności ESG, bo wprowadzenie poniższych rozwiązań będzie doskonałym wsparciem dla corocznych raportów z obszaru środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego.

Tydzień temu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Obniżania Kosztów Energi i w związku z tym przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które pomogą skutecznie obniżyć rachunki w przedsiębiorstwie.

Przeprowadź audyty energetyczne

Żeby mówić o jakichkolwiek metodach naprawczych, w firmie należy przeprowadzić szczegółowy audyt. Jego najważniejszą częścią jest sprawdzenie kosztów zakupu energii. Usługi tego typu są często oferowane przez zewnętrzne firmy, dlatego warto rozważyć skorzystanie z ich pomocy w tym zakresie, zwłaszcza w wypadku dużych przedsiębiorstw. 

Inną częścią analizy jest ocena zapotrzebowania na energię w konkretnych godzinach, która odbywa się z reguły z użyciem specjalnego rejestratora. Taka ocena jest stosunkowo kosztowna, ale dzięki niej firma jest w stanie precyzyjnie zidentyfikować swoje potrzeby energetyczne, co pomoże w dobraniu odpowiedniej taryfy u operatora energii. Zdarza się, że domyślnie dobrana taryfa jest kompletnie niedostowana do trybu pracy przedsiębiorstwa, dlatego to pierwszy krok do optymalizacji kosztów energii elektrycznej. Dobrym rozwiązaniem może być taryfa z gwarancją ceny, tak bardzo przydatna w dzisiejszych, bardzo niestabilnych czasach. 

Co jeszcze może wykazać szczegółowy audyt? W przedsiębiorstwach na porządku dziennym spotyka się takie sytuacje, jak: zapchana wentylacja, nieprawidłowo użytkowana klimatyzacja, niewyłączanie urządzeń po zakończeniu pracy. Niezwykle istotna jest również modernizacja urządzeń biurowych. Koszt ich eksploatacji znajdziecie na rządowej stronie “Kalkulator Oszczędności Energii” w tym miejscu.

Prawidłowo przeprowadzony audyt zidentyfikuje te i inne kluczowe problemy. Dopiero po zlokalizowaniu wszystkich źródeł niegospodarności, będziecie w stanie wdrożyć działania naprawcze.

Zaproś pracowników na szkolenia wewnętrzne

Bardzo często pracownicy nie wiedzą, że mają olbrzymi wpływ na obniżenie kosztów energii. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem są specjalne, dedykowane szkolenia. Niepoprawne nawyki nagminnie wynikają z niewiedzy, a pracownicy (wbrew pozorom) pozytywnie podchodzą do szkoleń związanych z tematem oszczędzania energii. 

Celem takich szkoleń jest wypracowanie u pracowników dobrych nawyków, dzięki którym zużycie energii w biurze zmniejszy się. Chodzi m.in. o gaszenie świateł, niedrukowanie niepotrzebnych dokumentów czy wyłączanie nieużywanych urządzeń. Każdy pracownik musi zrozumieć sens działań ograniczających zużycie prądu, dlatego szkolenia muszą być wyczerpujące i informować, że to dzięki ich dobrym nawykom może poprawić się kondycja naszej planety.

Wdrożenie polityki zarządzania energią w przedsiębiorstwie jest mile widziane i zdziwicie się, ilu pracowników będzie się do niej stosować. Niestety aktualnie niewielu z nich może jednoznacznie potwierdzić, że w ich miejscu pracy mają miejsce działania mające na celu zarządzanie energią. Jakimi działaniami wesprzeć szkolenia?

Dobrym rozwiązaniem może okazać się przygotowanie specjalnych grafik, na których pracownicy znajdą wszystkie informacje dotyczące oszczędzania energii w skróconej, czytelnej formie. Polecamy umieścić je w kuchni, pokojach i toalecie w widocznym miejscu. Przykład takiej grafiki udostępniamy Wam do pobrania poniżej.

A może alternatywne źródła energii i termomodernizacja?

Jeżeli jesteście właścicielami budynku, możecie zainwestować w rozwiązania doraźne. Jednym z nich jest termomodernizacja, która bywa jednak stosunkowo kosztowna. Rozwiązaniem okazują się specjalne dotacje i programy rządowe służące termomodernizacji. Więcej informacji na temat takich dopłat znajdziecie w lokalnym urzędzie samorządowym. 

Termomodernizacja będzie najbardziej efektywna przy zastosowaniu wsparcia w postaci odnawialnych źródeł energii. Inwestycja w pompy ciepła i panele fotowoltaiczne dla wielu przedsiębiorców może się wydawać niezwykle droga…. 

…. ale jej efekty są widoczne prawie od razu, a poniesione koszty przy rozłożeniu na raty z reguły wynoszą mniej niż standardowe opłaty za prąd. Co więcej, alternatywne źródła energii są dotowane przez programy rządowe, dzięki czemu można znacznie obniżyć koszt takiej inwestycji. 

Jak widać, sposobów na obniżenie kosztów energii jest wiele. Co prawda część z nich wymaga sporego nakładu finansowego, ale rząd przewidział różne formy finansowania dla przedsiębiorców zainteresowanych modernizacją. Należy pamiętać przede wszystkim, że takie działania to długoterminowa inwestycja. To nie przysłowiowe “wyrzucanie pieniędzy w błoto”, a poniesione koszty bardzo szybko przełożą się nie tylko na znaczące zmniejszenie kosztów, ale również na poprawę kondycji naszej planety. 

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami platformy Trans.eu? Zapraszamy do śledzenia naszego bloga i mediów społecznościowych.

🟠 Polub nas na Facebooku 👉 Polub

🟠 Zaobserwuj nas na LinkedIn 👉 Zaobserwuj