Kim jest spedytor, co robi i jak nim zostać? Porady dla początkującego spedytora

- Author: TFF

kim jest spedytor

Wiele osób stawiających pierwsze kroki na rynku pracy lub myślących o zmianie branży próbuje swoich sił jako spedytor. Kto to jest i co należy zrobić, aby nim zostać, wyjaśniamy w tym artykule. Podpowiadamy też, czym zajmuje się spedytor w swojej codziennej pracy i jakie są stopnie kariery na tym stanowisku.

Co to znaczy spedytor? Kto to jest w branży logistycznej

Chyba każdy słyszał o zawodzie takim jak spedytor. Kto to jest i jaką funkcję pełni w logistyce? Spedytor jest osobą realizującą szereg czynności związanych z realizacją transportu drogowego, morskiego czy lotniczego. W tym celu posługuje się wiedzą dotyczącą przepisów transportowych, parametrów samochodów ciężarowych, czasu pracy kierowców, ubezpieczeń, a często także odpraw celnych, czy procedur związanych z przewozem towarów uznawanych za niebezpieczne (ADR).

Spedytor międzynarodowy, podobnie jak krajowy, musi zdobywać, posiadać i utrzymywać kontakty wśród zleceniodawców. Dzięki temu może docierać do firm i osób szukających rozwiązań logistycznych wymagających profesjonalnej obsługi. Ponadto spedytor powinien dysponować bazą przewoźników lub flotą własnych aut ciężarowych. Brak dostępu do odpowiedniej przestrzeni ładunkowej uniemożliwia bowiem realizację zleceń transportowych.

Na czym polega praca spedytora?

Trudno jednym zdaniem odpowiedzieć na pytanie, czym zajmuje się spedytor. Definicja mówi, że spedytorem jest osoba prawna lub fizyczna, której zadaniem jest organizowanie przewozu ładunków. Tyle teorii. W rzeczywistości osoby pracujące na tym stanowisku muszą koordynować wiele procesów związanych nie tylko z samym przewozem towarów.

Na czym polega praca spedytora? Do jego podstawowych obowiązków należy zorganizowanie transportu na określonej trasie z zachowaniem wskazanych przez zleceniodawcę dat i godzin załadunku oraz rozładunku towarów. W realizacji codziennych obowiązków niezwykle pomocna może być giełda publiczna, która stale zapewnia dostęp do wolnych przestrzeni ładunkowych.

Kim jest spedytor odnoszący sukcesy? Osoba taka powinna być skrupulatna, odporna na stres i cierpliwa. Kluczowe jest także sumiennie wykonywanie następujących czynności:

  • obsługa zleceń transportowych,
  • pozyskiwanie nowych zleceniodawców i przewoźników,
  • monitorowanie obsługi zleceń, w tym pilnowanie terminowości załadunków i dostaw,
  • negocjowanie stawek transportowych ze zleceniodawcami i przewoźnikami,
  • pilnowanie rentowności obsługiwanych zleceń,
  • koordynacja odpraw celnych, przeładunków oraz ewentualnego przepakowywania przewożonych towarów.

Kto może zostać spedytorem?

Skoro już ustaliliśmy, kim jest spedytor, to czas wskazać, jakie wymogi musi spełnić osoba aplikująca na to stanowisko. Jeśli planujesz rozpocząć karierę jako spedytor międzynarodowy, niezbędna jest minimum podstawowa znajomość angielskiego słownictwa branżowego. Władanie większą liczbą języków jest zdecydowanie na plus, lecz to właśnie angielski można określić „językiem urzędowym” branży spedycyjnej.

Jak zostać spedytorem? Bardzo pomocne w rozpoczęciu pracy na tym stanowisku jest odpowiednie wykształcenie. Spedycyjną ścieżkę edukacji można rozpocząć już na etapie szkoły średniej, decydując się na wybór technikum z profilem spedycyjnym. Po ukończeniu szkoły absolwenci przystępują do egzaminu zawodowego na spedytora. Osoby, które już ukończyły inną szkołę średnią, mogą skorzystać z oferty edukacyjnej szkół policealnych. Dwuletni kurs także zakończony jest egzaminem zawodowym.

Dla osób wybierających się na studia i zastanawiających się, jak zostać spedytorem również mamy dobre wieści. Pomimo że na próżno szukać licencjackich czy magisterskich studiów spedycyjnych, to rekruterzy zazwyczaj przychylnie patrzą na absolwentów kierunków pokrewnych, związanych z transportem i logistyką. Renomowane uczelnie oferują możliwość stażu w firmach spedycyjnych, co pozwala połączyć wiedzę teoretyczną z praktyczną. Jak zostać spedytorem, gdy ukończyłeś/łaś już studia o innej specjalności? W takim przypadku pomocne mogą być studia podyplomowe na kierunku związanym z logistyką.

Co powinien wiedzieć początkujący spedytor?

Stawianie pierwszych kroków w nowym zawodzie nigdy nie jest łatwe. Dlatego przygotowaliśmy praktyczne porady dla początkującego spedytora:

  • Geografia i topografia są kluczowe. Sprawdzenie odległości na mapach Google to za mało, aby określić trasę przejazdu samochodu ciężarowego. Szczególnie w przypadku transportu ciężkiego lepiej sięgnąć po narzędzia wskazujące ograniczenia tonażowe mostów czy wysokość tuneli lub wiaduktów.
  • Zasady dotyczące czasu pracy kierowców szczegółowo określają, ile godzin „za kółkiem” może spędzić pracownik. Reguluje je ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. z 2019 r. poz. 1412). Oznacza to, że pokonanie np. ponad 1000 km dziennie ciężarówką jest nie tylko nielegalne, lecz także niebezpieczne.
  • Znajomość powierzchni ładunkowej, dopuszczalnej masy całkowitej i warunków przewozu różnych pojazdów ciężarowych pozwala wybrać właściwe auto do realizacji zlecenia.
  • Zachowaj cierpliwość podczas prób pozyskiwania pierwszych zleceniodawców.

Początkujący spedytor – czym się zajmuje? Może zostać asystentem koleżanki lub kolegi o długim stażu w branży. Dzięki temu niedoświadczona osoba ma okazję poznać praktyczne aspekty pracy na tym stanowisku. Kolejnym etapem jest samodzielny spedytor, choć niektóre firmy od razu zatrudniają na tym stanowisku także pracowników bez doświadczenia. Osoby wyróżniające się często awansują na liderów, kierowników, a nawet dyrektorów. Niektórzy spedytorzy po przepracowaniu kilku lat otwierają własne firmy spedycyjne. Tym, co szczególnie przekonuje młodych adeptów spedycji, są szerokie możliwości rozwoju i specjalizacji, a także zarobki adekwatne do osiąganych wyników.