Szczyt świąteczny 2023 – będzie czy nie? Zobacz, co mówią eksperci

- Author: Marta Dunajko

szczyt świąteczny w spedycji i transporcie

Czego możemy się spodziewać w branży TSL pod koniec roku? Czy szczyt świąteczny 2023 będzie podobny do tego sprzed roku? Czy – i kiedy – 2024 roku doświadczymy ożywienia w branży? Obejrzyj nagranie webinaru z naszymi ekspertami! 

15 listopada zorganizowaliśmy webinar na temat obecnej kondycji rynku transportowego. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele firm transportowych i spedycyjnych: Agata Steczek, Dyrektor Generalny w Crusar, Szymon Pytel, CEO Cargonite oraz Robert Majchrzak, Dyrektor ds. operacyjnych w Imex Logistics. Dyskusję moderował Maciej Maćkowiak, nasz Forwarders Marketing CEE Field Leader. 

W tym roku planujemy jeszcze jeden webinar – tym razem organizowany razem z Trans for Carriers i CargoON. Zapisz się na nasz newsletter, aby informacja o rejestracji Cię nie ominęła! 

Obejrzyj nagranie webinaru „Szczyt świąteczny w logistyce. Jaka jest kondycja sektora TSL i czy szczyt w tym roku będzie taki jak zawsze?”

YouTube player

Zobacz raport, który omawialiśmy na spotkaniu. 

Czynniki kształtujące branżę TSL w 2023 roku 

Niestabilność rynku towarzyszy nam od pandemii, a sytuacja makroekonomiczna i geopolityczna pozostawia wiele do życzenia. W związku z wysoką inflacją klienci detaliczni mają ograniczone możliwości zakupowe, co przekłada się na mniejsze wolumeny frachtów i spadek popytu na wolne pojazdy

Kryzys energetyczny odczuwalny jest w całej branży produkcyjnej, co z kolei przekłada się na ceny towarów. – Dodatkowo, wśród konsumentów widać przesunięcie z zakupu dóbr na korzystanie z usług – wyjaśnia Szymon Pytel z Cargonite. Sytuacji nie poprawia fakt, że załadowcy zużywają zapasy zgromadzone jeszcze w czasie pandemii.

Czy zdarzyło się coś pozytywnego? 

Nasi eksperci wskazują też na kwestie, które powinny budzić optymizm. Należy do nich z pewnością niski poziom bezrobocia, które wynosi 2,8 proc., czyli znacznie poniżej średniej unijnej (6%). Jako państwo rozwijające się nadal będziemy potrzebować rąk do pracy, więc stan ten powinien się utrzymać. 

Jeśli chodzi o PKB nie wypadamy źle na tle Europy i wydaje się, że nie przeszliśmy najgorzej przez kryzys. – Paradoksalnie, być może cała ta sytuacja nas wzmocni – komentuje Agata Steczek z Crusar.

Eksperci o szczycie świątecznym 2023 w branży transportowej

W co inwestują obecnie firmy z sektora TSL

Eksperci zgromadzeni w studio podkreślają, że jest to idealny czas na optymalizację procesów transportowych w firmach. Posiadając więcej zasobów, można też skupić się jeszcze bardziej na jakości dostarczanych usług. Nie bez znaczenia jest też dbałość o relacje, które zaprocentują w przyszłości, aczkolwiek ten obszar jest istotny bez względu na koniunkturę. – To także dobry czas na przeprowadzenie szkoleń dla zespołu i skoncentrowanie się na poprawie wykonywanych zadań. Analiza procesów często ujawnia, że rzeczy, które robiliśmy, możemy robić lepiej – dodaje Robert Majchrzak z Imex Logistics. 

Koniecznie przeczytaj nasz artykuł: W co warto inwestować właśnie teraz w spedycji?

inwestowanie i auromatyzacja w firmach spedycyjnych

Optymalizacja procesów transportowych w spedycji

Czy możemy spodziewać się świątecznego szczytu w transporcie? 

Przedstawiciele firm spedycyjno-transportowych nie pozostawiają złudzeń – przedświąteczny szczyt w tym roku  będzie mniejszy niż w roku ubiegłym. Szymon Pytel szacuje go na około 70% wzrostu, który miał miejsce w 2022 r. Natomiast Robert Majchrzak podkreśla dość duże zróżnicowanie wśród swoich klientów – U niektórych będzie to 15% skok, a u innych wzrostów nie będzie w ogóle. – Wiele zależy też od tego, ile produktów po świętach zostanie zwróconych, powiększając stany magazynowe – dodaje Agata Steczek. Prawdziwe odbicie przewidywane jest dopiero na III/IV kwartał 2024 roku. 

Interesują Cię tematy związane z branżą spedycyjną? Zobacz nagranie naszego poprzedniego webinaru 👉 Bezpieczna spedycja. Jak zostać spedycją pierwszego wyboru dla najlepszych zleceniodawców?