Zarobki w branży transportowej. Ile zarabia spedytor?
Praca na spedycji to bez wątpienia ciekawe i wymagające zajęcie. Dlatego wiele osób stawiających pierwsze kroki w branży transportowej decyduje się spróbować swoich sił jako spedytor. Zarobki stanowią jeden z argumentów, które przemawiają za podjęciem tego wyzwania zawodowego. To ile zarabia spedytor, zależy od wielu czynników, które szczegółowo omawiamy w tym artykule.
Czy warto pracować w spedycji?
Branża logistyczna stale się rozwija, co przekłada się na wiele ciekawych ofert pracy w zawodach związanych z transportem drogowym. Jednym z najciekawszych i najbardziej dochodowych stanowisk jest spedytor. Wynagrodzenie w tym zawodzie często bazuje na systemie prowizyjnym. Oznacza to, że pracodawca wypłaca spedytorowi poza tzw. podstawą sporą część wynagrodzenia w formie premii. Ile zarabia spedytor pracujący w takim systemie? Wysokość zarobków zazwyczaj zależy od marży osiąganej podczas sprzedaży ładunków, a czasem także od wysokości generowanego obrotu.
Zawód spedytora, tak jak każdy inny, podlega przepisom Kodeksu Pracy. Większość osób pracuje na pełen etat, tj. w wymiarze 40 godzin tygodniowo. Należy jednak pamiętać, że transport drogowy jest niezwykle dynamicznym środowiskiem. Dlatego też czasem poza standardowymi godzinami pracy do akcji musi wkroczyć spedytor. Zarobki potrafią jednak skutecznie zmotywować do tego typu działań. W osiąganiu wysokich wyników pomocne są także nowoczesne narzędzia pracy, do których należy m.in. giełda prywatna. Rozwiązanie to pozwala szybko dotrzeć z ofertą frachtu do grupy zaufanych przewoźników.
Coraz więcej firm spedycyjnych zatrudnia specjalistów w formie B2B. Wtedy pracownik prowadzi własną firmę i rozlicza się z pracodawcą na podstawie wystawionych faktur. Ile zarabia spedytor na własnej działalności? Rozwiązanie to jest korzystne dla osób osiągających wysokie zyski ze sprzedaży ładunków. Wynika to m.in. z możliwości zaliczenia wielu wydatków związanych z działalnością do kosztów uzyskania przychodu. Należy jednak mieć na uwadze, że prowadzenie własnej firmy wiąże się z szeregiem obowiązków względem instytucji takich jak Urząd Skarbowy czy ZUS. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej księgowości, co wiąże się z koniecznością ponoszenia comiesięcznych kosztów wpływających na zarobki spedytora.
Spedytor – zarobki zależą od doświadczenia
Zarobki spedytora bez doświadczenia zależą od wielu czynników, choć początkowo raczej nie należy liczyć na duże kwoty. Osoby stawiające pierwsze kroki w spedycji często zaczynają jako asystent spedytora. Zarobki na tym stanowisku nie są imponujące, lecz jest to pierwszy szczebel w karierze, który pozwala nabrać niezbędnego doświadczenia, co może szybko zaprocentować. Ile zarabia asystent spedytora? Zależy to m.in. od lokalizacji i wielkości firmy. Najczęściej są to kwoty nieznacznie przekraczające minimalne wynagrodzenie.
Ile zarabia technik spedytor? Osoba z wykształceniem kierunkowym, która ponadto odbyła staże lub praktyki zawodowe, ma znacznie większe szanse na otrzymanie samodzielnego stanowiska pracy. Wtedy może też liczyć na wyższe zarobki. W zawodzie spedytora kluczowe jest budowanie owocnych relacji z klientami i przewoźnikami. Im bogatsze portfolio kontrahentów, tym większą wypłatę otrzymuje zazwyczaj spedytor. Wynagrodzenie może być także powiększone o dodatki funkcyjne np. z tytułu pełnienia funkcji kierownika lub koordynatora.
Ile zarabia spedytor międzynarodowy, a ile krajowy?
W obiegowej opinii na najwyższe wynagrodzenie może liczyć spedytor międzynarodowy. Zarobki osiągane przez takiego pracownika mogą być wyższe choćby ze względu na większy obszar terytorialny jego działań, co teoretycznie daje dostęp do większej liczby zleceń. Należy jednak wziąć pod uwagę, że na rynku międzynarodowym niezbędna jest dobra znajomość języków obcych, spośród których angielski stanowi absolutne minimum.
Ile zarabia spedytor krajowy? Wbrew pozorom specjalista od organizacji transportu na terenie Polski wcale nie musi być w dużo gorszej pozycji. Praca na spedycji polega na budowaniu relacji, które z powodzeniem może nawiązywać także spedytor krajowy. Zarobki z dobrze zorganizowanych operacji transportowych na terenie Polski mogą osiągać wysoki poziom. Branża spedycyjna charakteryzuje się dużą konkurencyjnością, więc niezależnie od wybranego obszaru działań kluczowe jest odpowiedzialne planowanie i skrupulatne sprawdzanie każdego realizowanego transportu.
Ile zarabia spedytor w Polsce, a ile za granicą?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile zarabia spedytor w Polsce, ponieważ większość pracowników wynagradzana jest w systemie prowizyjnym. Na wysokość wypłaty wpływają zatem wysokość podstawowego wynagrodzenia, a także osiągany zysk ze sprzedaży ładunków oraz jego podział. Na podstawie tych danych wyceniania jest zazwyczaj praca spedytora. Zarobki mogą więc sięgać od ok. 4 do ponad 30 tys. zł miesięcznie. Pracując za granicą, można zazwyczaj liczyć na wyższą podstawę wynagrodzenia, co wynika m.in. z wyższej pensji minimalnej w większości krajów Europy Zachodniej.