OCPD a ochrona towaru – co musi wiedzieć spedytor?

- Author: Adam Pająk

Wielu spedytorów i załadowców jest przekonanych, że ubezpieczenie OC przewoźnika zapewnia przesyłce w transporcie taki sam zakres ochrony, jak ubezpieczenie cargo. To błąd, który może sporo kosztować.

OCPD a ochrona towaru – co musi wiedzieć spedytor - logo

Ubezpieczenie OC przewoźnika nie chroni przesyłki w transporcie

Warto sobie uzmysłowić, że ubezpieczenie OC przewoźnika nie chroni ładunku w transporcie. Już sama nazwa wskazuje, że jest to ubezpieczenie ochrony cywilnej przewoźnika. Wypłata odszkodowania za uszkodzony lub ładunek następuje nie dlatego, że doszło do szkody w przesyłce, ale wyłącznie dlatego, że odpowiada za nią przewoźnik. To spora różnica.

Przewoźnik nie zawsze odpowiada za szkodę

Jeśli przewoźnik nie będzie ponosić odpowiedzialności za szkodę, nie będzie wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia OCP. Kiedy przewoźnik nie odpowiada za szkodę?

OCPD a ochrona towaru – co musi wiedzieć spedytor - transport krajowy

OCPD a ochrona towaru – co musi wiedzieć spedytor - transport międzynarodowy drogowy

 

OCPD a ochrona towaru – co musi wiedzieć spedytor - transport lotniczy

OCPD a ochrona towaru – co musi wiedzieć spedytor - transport kolejowy międzynarodowy

Jeśli chodzi o transport morski, to sytuacja wygląda – z punktu widzenia spedytora lub załadowcy – wręcz dramatycznie. W zasadzie przewoźnik morski odpowiada za podstawienie żeglownego i zaprowiantowanego statku i na tym, biorąc pod uwagę liczne i szerokie wyłączenia, jego odpowiedzialność w zasadzie się kończy.

Ubezpieczyciel nie zawsze odpowiada za szkodę

Aby doszło do wypłaty odszkodowania z polisy OC przewoźnika, odpowiedzialność musi ponosić także ubezpieczyciel. Tymczasem każda polisa OCP zawiera określony katalog wyłączeń odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Jeśli któreś z wyłączeń się zmaterializuje, wówczas przewoźnik będzie odpowiadać za szkodę, ale ubezpieczyciel już nie. To oznacza odmowę wypłaty odszkodowania.

Warto także wspomnieć o treści licznych zapisów / klauzul, które nakładają na przewoźnika obowiązki, od spełniania których zależy ochrona ubezpieczeniowa. Klasycznym przykładem jest klauzula postojowa (parkingowa). Opisuje ona, gdzie przewoźnik, a tak naprawdę kierowca, może zatrzymać pojazd. Naruszenie jej postanowień skutkuje odmową wypłaty odszkodowania. Biorąc pod uwagę, że zwykle są to szkody (kradzieże) całopojazdowe lub kradzieże 7 – 8 palet, odmowa wypłaty odszkodowania może być bolesna.

Odszkodowania z polisy OCP mogą zostać zlimitowane

W przypadku transportu krajowego przewoźnik odpowiada do pełnej wartości przesyłki, ponieważ prawo przewozowe nie przewiduje limitów odszkodowania. Inaczej jest jednak w przypadku pozostałych gałęzi transportu:

🟠 8,33 SDR za 1 kg w międzynarodowym transporcie drogowym,

🟠 17 SDR za 1 kg międzynarodowym transporcie kolejowym,

🟠  22 SDR za 1 kg w międzynarodowym transporcie lotniczym,

🟠  2 SDR za 1 kg w transporcie morskim.

To oznacza, że poszkodowany może nie otrzymać pełnego odszkodowania, a w niektórych przypadkach będzie ono wręcz symboliczne.

OCPD a ochrona towaru – co musi wiedzieć spedytor - zniżka

Likwidacja szkód z ubezpieczenia OCP bywa przewlekła

Likwidacja szkód z polisy OC przewoźnika wiąże się z koniecznością ustalenia, czy faktycznie to on ponosi on odpowiedzialność za szkodę. Niejednokrotnie proces ten jest to  długotrwały proces, zwłaszcza jeśli dotyczy szkód powstałych wskutek czynu zabronionego, takiego jak kradzież, czy rabunek.

Ubezpieczanie przesyłki w transporcie za pomocą ubezpieczenia OCP to hazard

Jeśli zależy nam na zabezpieczeniu towaru, powinniśmy zainteresować się ubezpieczeniem cargo. Jest to ubezpieczenie mienia w transporcie, które chroni towar

🟠 przewożony drogą lądową, śródlądową, morską i lotniczą,

🟠 zabezpieczając go na przypadek utraty, uszkodzenia oraz zniszczenia,

🟠 bez względu na to, czy towar przewozimy samodzielnie, czy też korzystamy z przewoźnika zewnętrznego. 

Dlaczego z ubezpieczeniem cargo powinien zaznajomić się każdy spedytor? Ponieważ, wbrew pokutującym przekonaniom, polisa OCP nie jest i nigdy nie będzie substytutem ubezpieczenia cargo.  

Skąd czerpać rzetelną wiedzę na temat ubezpieczenia cargo? Najlepiej wprost od ekspertów. Będzie ku temu okazja już niebawem: 21 września zapraszamy Was na bezpłatny webinar online “Ubezpieczenie ładunku. Wszystko co musisz wiedzieć o cargo”. 

Spotkanie podzielone będzie na dwie części:

🟠 panel dyskusyjny ekspertów, z którego dowiesz się m.in. jakie są ograniczenia ubezpieczenia OCPD, w jakich przypadkach polisa ta jest niewystarczająca oraz jakie dokładnie są różnice między OCPD a cargo,

🟠 odpowiedzi na pytania uczestników.

Dyskusję prowadzić będziemy w gronie branżowych ekspertów:

🟠 mec. Beata Janicka, radca prawny zajmująca się obsługą prawną TSL i ubezpieczeń transportowych,

🟠  Łukasz Olton, rzeczoznawcą majątkowym Noxa,

🟠  Magdalena Mitręga – underwriter Wiener.

Spotkanie poprowadzi Adam Pająk, prezes zarządu Transbrokers.eu.

Webinar jest bezpłatny, obowiązują wcześniejsze zapisy – LINK.