Ubezpieczenie ładunku a polisa CARGO – podsumowanie webinaru

- Author: Adam Pająk

Ubezpieczenie cargo w Polsce jest mało popularne. Krąży mit, że ubezpieczenie OCP jest w stanie zastąpić cargo, w konsekwencji przesyłki w transporcie niezwykle rzadko są chronione za pomocą tego ubezpieczenia. To błąd, który może kosztować sporo pieniędzy i nieprzespanych nocy. Na zorganizowanym przez Transbrokers webinarze daliśmy jasną odpowiedź dlaczego tak jest. W artykule znajdziesz podsumowanie tego tematu, a na końcu tekstu link do nagrania spotkania.

Ubezpieczenie ładunku a polisa CARGO - logo

Ubezpieczenie OCP, jak sama nazwa wskazuje, to ubezpieczenie przewoźnika, a nie przesyłki w transporcie. Warunkiem wypłaty odszkodowania z polisy OCP jest ustalenie, że:

🟠 przewoźnik ponosi odpowiedzialność za powstałą szkodę, tymczasem – zgodnie z przepisami prawnymi – przewoźnik nie zawsze taką odpowiedzialność ponosi,

🟠 ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność polisową, tymczasem każda polisa OCP przewiduje szereg wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, ponadto zawiera klauzule (np. klauzula parkingowa, klauzula wydania towaru osobie nieuprawnionej itd.), w których ochrona udzielana jest pod warunkiem, że przewoźnik lub kierowca wykona określone obowiązki (co nie zawsze ma miejsce).

PRZEWOŹNIK NIE ZAWSZE ODPOWIADA ZA SZKODĘ. UBEZPIECZYCIEL TAKŻE.

Brak odpowiedzialności przewoźnika za szkodę to odmowa wypłaty odszkodowania z polisy OC przewoźnika. W takim wypadku dochodzenie roszczeń od przewoźnika czy ubezpieczyciela nie jest możliwe.

Jeśli przewoźnik odpowiada za szkodę, ale odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona, poszkodowany może dochodzić swych roszczeń jedynie od przewoźnika. Takie rozwiązanie jest kosztowne, czasochłonne, a w przypadku dużych roszczeń najczęściej nieskuteczne.

ODSZKODOWANIE MOŻE ZOSTAĆ ZLIMITOWANE

W transporcie międzynarodowym, bez względu na gałąź transportu, odszkodowanie może zostać zlimitowane. W przypadku transportu drogowego – najpowszechniejszego w Polsce – jest to 8,33 SDR za 1 kg uszkodzonego lub utraconego ładunku. Przy niekorzystnym stosunku wagi ładunku do ceny (drogie i jednocześnie lekkie przesyłki) odszkodowanie może wynosić od 0,1% wartości przesyłki do kilku, kilkunastu procent. To oznacza, że właściciel będzie stratny, czasem nawet bardzo.

POSTĘPOWANIE LIKWIDACYJNE MOŻE BYĆ PRZEWLEKŁE

Bazując na polisie OCP należy się też liczyć z przewlekłością postępowania likwidacyjnego. Ubezpieczyciel musi zgromadzić niezbędną dokumentację. Na tej podstawie musi ustalić, czy faktycznie przewoźnik odpowiada za szkodę. W przypadku szkód będących skutkiem czynów zabronionych wymaga to ściągania dokumentacji z policji, czasem zapisów z monitoringu. To wszystko trwa.

Podsumowując, ubezpieczanie przesyłki w transporcie za pomocą ubezpieczenia przewoźniczego to hazard. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z ubezpieczenia cargo, które daje pewność ochrony ubezpieczeniowej.

MATERIAŁY Z WEBINARU

Niedawno wraz z Transbrokers zorganizowaliśmy webinar „Ubezpieczenie ładunku. Wszystko co musisz wiedzieć o polisie CARGO”. Nagranie wydarzenia znajdziesz poniżej:

YouTube player

12 października br. planujemy kolejny webinar, tym razem dotyczący odpowiedzialność spedytora w transporcie morskim. Jeśli jesteście zainteresowani, możecie sprawdzić więcej szczegółów i zapisać na niego pod tym linkiem.

Spójrz również do artykułu „OCPD a ochrona towaru – co musi wiedzieć spedytor?”.