Optymalizacja tras w spedycji. Poznaj najlepsze sposoby

- Author: TFF

optymalizacja tras

Planowanie i optymalizacja tras to kluczowe czynności spedycyjne, które pozwalają na budowanie profesjonalnych relacji biznesowych z klientami oraz przewoźnikami. Właściwe planowanie trasy przejazdu to sprawdzony sposób na osiągnięcie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, terminowości i rentowności przewozów. Sprawdź, dlaczego optymalizacja tras stanowi obecnie jeden z filarów budowy przewagi konkurencyjnej w branży TSL.

Czym jest planowanie trasy?

Planowanie trasy przejazdu to jeden z codziennych obowiązków dyspozytorów i spedytorów. Czynność ma na celu ułożenie trasy przewozu pojazdu z uwzględnieniem adresów załadunku, przeładunku i rozładunku towarów. Pozornie proces ten może wydawać się mało skomplikowany. W rzeczywistości planowanie trasy to dużo więcej niż tylko zaznaczanie na mapie początkowych i końcowych punktów trasy przejazdu i przekazanie wyznaczonej drogi kierowcy do realizacji.

Podczas planowania trasy przejazdu należy wziąć pod uwagę wiele czynników. W przypadku branży transportowej poleganie na popularnych mapach skierowanych do użytkowników indywidualnych może się nie sprawdzić. Informacje np. z Google Maps dotyczące natężenia ruchu czy utrudnień drogowych bywają bardzo pomocne. Jednak brak wskazań ograniczeń tonażowych oraz danych dotyczących obiektów architektonicznych, takich jak mosty, tunele czy wiadukty może być źródłem poważnych problemów. Dlatego do planowania trasy przewozu towarów najlepiej korzystać z map przeznaczonych dla samochodów ciężarowych, które uwzględniają dopuszczalną masę całkowitą (DMC) oraz wymiary pojazdu.

Co jest celem planowania tras przewozowych?

Fachowe planowanie trasy ma ogromny wpływ na realizację usług transportowych. Czynność ta pozwala precyzyjnie określić czas przejazdu ciężarówki, co bezpośrednio wpływa na terminowość załadunków i dostaw. Jednak planując trasę, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. W przypadku samochodów o DMC powyżej 3,5 tony trzeba wziąć pod uwagę czas pracy kierowcy lub kierowców w przypadku tzw. podwójnej obsady. Z kolei podczas planowania trasy przejazdu busa o DMC do 3,5 tony należy zachować zdrowy rozsądek. Choć tachografy w tego typu autach staną się obowiązkowe dopiero w 2026 r., to zakładanie nierealnych przebiegów dziennych negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo i terminowość realizowanych usług. W każdym przypadku planowania trasy warto założyć pewien bufor czasowy, który pozwoli uniknąć opóźnień np. z powodu natężenia ruchu drogowego lub innych utrudnień drogowych.

Czym jest optymalizacja trasy przejazdu?

Odległość między punktami załadunku i rozładunku zazwyczaj pozwala wyznaczyć więcej niż jedną trasę. Rolą planisty, dyspozytora lub spedytora jest optymalizacja tras z uwzględnieniem wszystkich istotnych czynników, takich jak:

  • odległość – najkrótsza droga często nie jest najszybsza,
  • czas przejazduoptymalizacja tras dostaw pozwala osiągać wysoką terminowość przewozu,
  • ukształtowanie terenu – przejazd górzystymi odcinkami znacznie zwiększa zużycie paliwa,
  • stan dróg – pokonywanie odcinków z uszkodzoną nawierzchnią wpływa na zużycie wielu podzespołów pojazdu,
  • opłaty drogowe – należy wziąć pod uwagę także koszt przejazdu m.in. za tunele, mosty, czy przeprawy promowe,
  • parkingioptymalizacja tras dotyczy także przemyślanych miejsc postoju samochodów ciężarowych, co wpływa na komfort pracy kierowców i bezpieczeństwo przewożonych towarów poprzez ograniczenie ryzyka kradzieży.

Planowanie i optymalizacja tras to czynność wymagająca doświadczenia i fachowej wiedzy. Pomocne może być także specjalistyczne oprogramowanie. Program do optymalizacji tras to rozwiązanie oferowane np. przez firmy świadczące usługi monitoringu GPS. Dostawcy map dla samochodów ciężarowych także często oferują sprawdzone metody optymalizacji tras przejazdu z uwzględnieniem aktualnej sytuacji drogowej. Dzięki temu osoba odpowiedzialna za optymalizację tras może na bieżąco reagować na występujące zdarzenia, które trudno przewidzieć na etapie planowania przejazdu.

Jakie korzyści daje optymalizacja trasy przejazdu?

Optymalizacja tras przejazdu nie tylko zapewnia większą terminowość realizowanych usług, lecz także wpływa na rentowność realizowanych zleceń. Dlatego rozwiązanie to cieszy się tak dużą popularnością wśród spedytorów i pozwala na skuteczne budowanie przewagi konkurencyjnej. Optymalizacja tras transportowych pozwala osiągać niższy poziom spalania oraz zużycia samochodu ciężarowego, co oznacza niższe koszty eksploatacyjne.

Dynamiczny rozwój technologii informatycznych w transporcie sprawia, że optymalizacja tras przejazdu online jest dostępna dla szerokiego grona odbiorców z branży TSL. Często wystarczy uzupełnić posiadane rozwiązanie, takie jak monitoring GPS, o dodatkowe moduły lub oprogramowanie. W połączeniu z wydajnymi źródłami dostępnych frachtów takimi jak giełda publiczna Trans.eu zdobywanie rentownych zleceń i nawiązywanie owocnych relacji biznesowych staje się znacznie łatwiejsze. Optymalizacja tras to sprawdzony sposób na rozwój każdej firmy spedycyjnej.