Rynek kontraktowy w Polsce 2023 – bezpłatny raport

- Author: Magda Szuster
raport rynek transportowy

Spowolnienie gospodarcze i zmniejszenie popytu na transport, wysokie koszty prowadzenia działalności, niestabilność rynku czy problemy ze znalezieniem przewoźników – to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi mierzy się obecnie branża transportu drogowego. Po pełnym perturbacji roku 2022, które opisaliśmy w naszym poprzednim raporcie, spedytorzy starają się na nowo ułożyć swoje procesy, aby sprostać oczekiwaniom klientów.

Aby w tym pomóc, stworzyliśmy raport „Rynek kontraktowy w Polsce 2023”, w którym podsumowujemy kluczowe zjawiska zachodzące w branży TSL i ich wpływ na stawki za przewóz ładunków, kontrakty czy oczekiwania partnerów biznesowych. W publikacji omawiamy również prognozy dotyczące popytu na usługi transportowe oraz sposoby na znalezienie wiarygodnych przewoźników i zwiększenie bezpieczeństwa realizowanych zleceń.

O najważniejsze aspekty związane z rynkiem kontraktowym zapytaliśmy ekspertów: Marcina Haładudę (Director of Freight Forwarders Sales w Trans.eu), Teodora Kulę (ekspert rynku logistyki, Chief Business Development Officer firmy DONE Deliveries i członek zarządu Polish Supply Management Leaders) i Michała Pakulniewicza (analityk Trans.info).

Jak będą się kształtować stawki na rynku kontraktowym? 

W naszym raporcie analityk Trans.info, Michał Pakulniewicz, mówi o przewidywaniach dotyczących spadku stawek kontraktowych. Przyczyn upatruje w hamującej konsumpcji i spowolnieniu gospodarczemu i, co za tym idzie, zmniejszonym zapotrzebowaniu na usługi transportowe. Jednak spadek ten nie będzie raczej wyższy niż 5%. Dlaczego, przeczytasz w naszym raporcie. 

Jak zmienią się okresy obowiązywania umów na rynku kontraktowym?

Teodor Kula, Chief Business Development Officer firmy DONE Deliveries, wskazuje na kluczową zmianę na rynku, jaką będzie skrócenie okresów obowiązywania umów. Wydaje się, że ich 24- czy 12-miesięczny standard odchodzi do lamusa. Podkreśla także, że standardem stosowanym przez zleceniodawców stały się zapisy w kontraktach dotyczące gwarancji podstawienia aut – i obecnie ryzyko to biorą na siebie właśnie spedytorzy. 

Dlatego też na rynku wygrają firmy, które będą inwestować w budowanie bazy zaufanych przewoźników

Giełdy transportowe to dobre rozwiązanie na trudniejsze czasy

Director of Freight Forwarders Sales w Trans.eu, Marcin Haładuda, podkreśla rolę giełdy transportowej w obecnych niepewnych czasach. Spedytorzy często znajdują na niej przewoźników, gdy są zobowiązani podejmować frachty kontraktowe, a nie mogą podstawić własnego pojazdu – a też nie chcą ryzykować, rozbudowując własną flotę. Taka forma jest znacznie szybsza niż poszukiwanie przewoźnika tradycyjnymi kanałami.  

Na rynku kontraktowym szczególnie sprawdza się Giełda Prywatna, która rozwiązuje problem przewoźników, którzy zawarli zobowiązania dotyczące niepublikowania zleceń na giełdach publicznych

Co z niedoborem kierowców? 

Około jedna trzecia zawodowych kierowców w Polsce zbliża się do wieku emerytalnego, a na rynku pracy brakuje młodych osób, które mogą ich zastąpić. Niedobór kierowców to najpoważniejsze wyzwanie, z jakim mierzy się branża transportu drogowego. Wymusza to na spedytorach reorganizację procesów. 

Czy nowe technologie będą odpowiedzią na bolączki branży TSL? 

W związku z wysokimi kosztami stałymi firmy transportowe nie są skłonne obniżać stawek za przewóz pomimo dużej presji ze strony spedytorów – wskazuje analityk Trans.info, Michał Pakulniewicz. W związku z tym konieczne jest podjęcie innych działań, które pozwolą budować przewagę konkurencyjną – są to inwestycje w rozwiązania telematyczne oraz programy TMS

Aż 70% podmiotów z branży jest przekonana, że telematyka i live-tracking będą znajdować zastosowanie w branży najszybciej, podnosząc jakość obsługi i oszczędzając czas poświęcany na znalezienie przewoźników.

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami Platformy Trans.eu? Zapraszamy do śledzenia naszego bloga i mediów społecznościowych.

🟠 Polub nas na Facebooku 👉 Polub

🟠 Zaobserwuj nas na LinkedIn 👉 Zaobserwuj