Odpowiedzialność spedytora w transporcie morskim – webinar

- Author: Adam Pająk

Jesteś spedytorem morskim. Wysyłasz towar w kontenerach na drugi koniec świata. Wszystko wygląda znakomicie. A co się stanie, jeśli odbiorca na drugim końcu świata nie odbierze przesyłki? Pojawia się złowrogie słowo, które spędza sen z powiek – demurrage. Brzmi drogo. Jak się przed tym chronić?

Odpowiedzialność spedytora w transporcie morskim - logo

Demurrage to opłata za korzystanie ze sprzętu w terminalu portowym. Liczone jest od wyładowania kontenera ze statku do momentu podjęcia go przez przewoźnika czy klienta. Jego wysokość naliczana jest za każdy dzień, więc im dłużej kontener nie jest odebrany, tym większa opłata zostanie naliczona.

Wysokość demurrage w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła prawie dwukrotnie. Jeśli odbiorca nie odbierze przesyłki w porcie docelowym spedytor morski ma poważny problem. Już po dwóch tygodniach demurrage może wynieść 700 USD. Wraz z upływem czasu kwota ta będzie lawinowo rosnąć. Znane są przypadki, gdy stała się sześciocyfrowa. To nie lada problem. Czy spedytor może zrobić coś oprócz przyglądania się, jak kwota do zapłaty rośnie? Wbrew pozorom, jest na to sposób.

WIEDZA WPROST OD EKSPERTÓW. ZAPRASZAMY NA WEBINAR

Skąd czerpać rzetelną wiedzę na ten temat? Najlepiej wprost od ekspertów. Będzie ku temu okazja już niebawem: 12 października zapraszamy Was na bezpłatny webinar online „NVOCC czyli odpowiedzialność spedytora w transporcie morskim”.

Spotkanie podzielone będzie na dwie części:

🟠 panel dyskusyjny ekspertów, z którego dowiesz się m.in. czym różni się demmurage od detention, czy są to elementy ubezpieczalne w ramach dostępnych polis, jak uchronić się przed demmurage gdy odbiorca nie odbierze Twojego kontenera;

🟠 odpowiedzi na pytania uczestników zadawane na żywo podczas wydarzenia.

Gośćmi prowadzącego webinar Adama Pająka, prezesa zarządu Transbrokers, będą eksperci:

🟠 mec. Beata Janicka, radca prawny zajmująca się obsługą prawną TSL i ubezpieczeń transportowych,

🟠 Magdalena Mitręga, underwriter Wiener,

🟠 Agnieszka Winkel, Avion Poland.

Spotkanie online jest bezpłatne, obowiązują wcześniejsze zapisy – LINK.

Webinar „NVOCC czyli odpowiedzialność spedytora w transporcie morskim” to kolejne już spotkanie na temat odpowiedzialności spedytora, na jakie zaprosiliśmy Was w ostatnich miesiącach. Z nagraniami i podsumowaniami wcześniejszych możecie zapoznać się na blogu: „Ubezpieczenie ładunku. Wszystko co musisz wiedzieć o polisie CARGO” oraz „Odpowiedzialność spedytora. Jak chronić siebie i swój biznes?”.