Kurs spedytora – czy warto? Sprawdź, jakie masz możliwości

- Author: TFF

Kurs spedytora - instrukcja

Rozważasz wybór swojej ścieżki kariery lub chcesz zmienić dotychczasowy zawód? Branża spedycyjna potrafi kusić dynamicznym otoczeniem pracy i wysokimi zarobkami. Jeśli pragniesz zająć się organizacją transportu, przydatny może okazać się kurs spedytora. Czy warto skorzystać z tego typu szkoleń? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Czym jest kurs spedytora?

Kurs spedytora to szkolenie stacjonarne lub online, które zawiera wiedzę przydatną do rozpoczęcia pracy w spedycji. Większość tego typu szkoleń nie ma jednolitej podstawy programowej. Wybierając kurs spedytora, warto więc dokładnie sprawdzić zawarte w nim zagadnienia. Dzięki temu czas przeznaczony na naukę przyniesie najlepsze efekty.

Praca w spedycji wymaga zróżnicowanej wiedzy. Dlatego kurs spedytora powinien zawierać informacje dotyczące m.in. przepisów prawa przewozowego, celnego, ubezpieczeniowego, konwencji CMR i kodeksu drogowego. Niezwykle przydatna jest także wiedza dotycząca czasu pracy kierowców oraz konstrukcji różnych samochodów i nadwozi ciężarowych. Pomimo wszechobecnych urządzeń z dostępem do map internetowych nadal duże znaczenie ma również znajomość geografii europejskiego rynku transportowego. Warto pamiętać, że giełda transportowa stanowi jedno z kluczowych narzędzi pracy spedytora. Istotne jest więc, aby w trakcie kursu nabyć wiedzę dotyczącą obsługi platformy giełdowej.

Czy warto zrobić kurs spedytora?

Dla osób planujących rozpoczęcie pracy w spedycji ciekawym pomysłem może być kurs spedytora. Czy warto? Sporo zależy od doświadczenia i poziomu posiadanej wiedzy. Osoby, które nie miały wcześniej styczności z transportem drogowym, mogą wykorzystać kurs spedytora z certyfikatem do nabycia niezbędnej wiedzy. Po ukończeniu szkolenia organizatorzy wystawiają zaświadczenie, które może być pomocne w zdobyciu pracy w spedycji. Informacje na temat ukończonego kursu koniecznie powinny znaleźć się w CV.

Warto pamiętać, że szkolenia stacjonarne i online to nie to samo, co kurs zawodowy. Spedytor, aby uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych, musi zdać państwowy egzamin, do którego można przygotować się na przeznaczonych do tego kursach. Posiadanie uprawnień upoważnia z kolei do ubiegania się o licencję spedycyjną. Dokument ten jest niezbędny do otworzenia własnej działalności polegającej na organizowaniu przewozu towarów. Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego artykułu:

Licencja spedytora – jak ją uzyskać?

Ile kosztuje kurs spedytora?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje kurs spedytora z certyfikatem. Cena nie zawsze musi być wyznacznikiem jakości kursu. W internecie można łatwo znaleźć wiele kursów spedytora. Ich ceny są mocno zróżnicowane, niektóre kosztują nawet 900 zł. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej oferty warto dokładnie sprawdzić opinie użytkowników, którzy ukończyli wybrany kurs dla spedytorów.

Wiele informacji dotyczących pracy spedycyjnej dostępnych jest bezpłatnie. Przykładem może być kurs spedytora online na Platformie TransEdu, który zawiera wiele zagadnień niezbędnych w codziennej pracy spedytora. Należą do nich m.in.: przepisy prawa, zagadnienia techniczne oraz kluczowe informacje dotyczące geografii Europy. Choć Platforma nie wydaje certyfikatów, to dokładne przyswojenie wiedzy zawartej w kursie spedytorów z pewnością będzie stanowić solidny fundament do zdobycia zawodowych kompetencji.

Dlaczego warto zostać spedytorem?

Większość osób wybierających kurs na spedytora międzynarodowego potrzebuje nowych wyzwań, a tych nie brakuje w branży transportowej. Praca w dynamicznym otoczeniu to spedycyjna codzienność. Nawet najlepiej zaplanowane przewozy mogą nagle napotkać problemy takie jak niespodziewana awaria, korek czy przetrzymanie auta na załadunku lub rozładunku. Umiejętność skutecznego radzenia sobie w stresujących sytuacjach to kluczowa cecha spedytorów. 

Niezależnie od wybranej formy zatrudnienia praca na spedycji może przynosić bardzo wysokie zarobki, adekwatne do posiadanej bazy klientów i poziomu świadczonych usług. Dobrym początkiem kariery może być właśnie kurs spedytora. Czy warto? Jeśli nie boisz się wyzwań, warto rozważyć pracę w spedycji. Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego artykułu:

Kim jest spedytor, co robi i jak nim zostać? Porady dla początkującego spedytora