Monitoring GPS w spedycji: efektywne zarządzanie logistyką

- Author: TFF

monitoring GPS pojazdów transport

Monitoring GPS już od lat wspiera branżę transportowo-logistyczną. Dotarcie do celu stało się znacznie łatwiejsze dzięki temu rozwiązaniu. Nowoczesne systemy zapewniają wiele dodatkowych funkcjonalności, które mogą być bardzo przydatne dla spedytorów. Sprawdź, jak działa monitoring GPS i jak ułatwia pracę spedycji.

Czym jest GPS?

Nazwa monitoring GPS pochodzi od angielskich słów global positioning system, co w języku polskim oznacza system globalnego pozycjonowania. Rozwiązanie to składa się z trzech następujących elementów:

  • satelity – konstelacja zawiera co najmniej 24 satelity krążące na orbicie okołoziemskiej w odległości ok. 22 tys. km od powierzchni ziemi, które okrążają planetę co 12 godzin;
  • stacje naziemne – monitorują i zarządzają satelitami GPS;
  • odbiornik – urządzenie użytkownika, które przetwarza sygnały nawigacyjne w celu obliczenia aktualnej pozycji.

System GPS stanowi własność Departamentu Obrony USA. Początkowo używany był jedynie do celów militarnych. Rozwiązanie udostępnione do celów cywilnych zapewnia dokładność określania pozycji do ok. 10 metrów. Unia Europejska po wielu latach prac, w 2016 r., uruchomiła własny system geolokalizacji o nazwie Galileo, który od 2023 r. zapewnia użytkownikom określanie położenia z dokładnością nawet do 10 cm. Systemy o właściwościach podobnych do amerykańskiego posiadają również Chiny i Rosja. Najnowsze urządzenia do monitoringu GPS mogą korzystać jednocześnie z kilku rozwiązań, co wpływa na dokładniejsze określanie pozycji.

Na czym polega monitorowanie pojazdów?

System monitorowania pojazdów to zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które przed laty było dostępne w niewielkiej liczbie środków transportu. Obecnie monitoring GPS stanowi podstawowe wyposażenie ciężarówki, co znacznie ułatwia pracę wszystkich osób zaangażowanych w proces transportowy. Dzięki dostępowi do danych pochodzących z systemu pozycjonowania pojazdu można łatwo i szybko ustalić nie tylko, gdzie znajduje się ciężarówka, lecz także, z jaką prędkością i w jakim kierunku się porusza. To wszystko ułatwia optymalizację tras w spedycji.

Monitoring GPS niesie wiele korzyści dla firm spedycyjnych. Uzyskanie dostępu do danych z systemu pozycjonowania skraca kanał komunikacji pomiędzy spedytorem a przewoźnikiem. Ponadto, znając aktualną pozycję auta, można łatwiej obliczyć czas potrzebny na dotarcie pojazdu do miejsca załadunku lub dostawy. Dzięki dostępowi do aktualnych informacji na temat położenia, monitorowanie pojazdów zwiększa także poziom bezpieczeństwa kierowcy i przewożonego towaru.

Jaki GPS do ciężarówki?

W obecnych czasach systemy monitoringu GPS to powszechnie stosowane rozwiązanie. Miniaturowe moduły systemów geolokalizacyjnych znajdują się w tak niewielkich urządzeniach, jak smartfony czy smartwatche. Urządzenia stosowane w samochodach mają zazwyczaj postać niewielkich prostopadłościanów wykonanych z tworzyw sztucznych. System monitorowania pojazdów GPS zazwyczaj podłączany jest do szyny CAN samochodu ciężarowego, co pozwala przesyłać wiele istotnych danych, takich jak zużycie paliwa, pozostały czas pracy kierowcy czy komunikaty o awariach lub usterkach auta.

Ile kosztuje abonament GPS do samochodu? Ceny zakupu wysokiej jakości produktów wynoszą kilkaset złotych, co stanowi niemały wydatek zwłaszcza dla właścicieli sporych flot ciężarówek. Alternatywnym rozwiązaniem jest korzystanie z usługi abonamentowej. Wtedy usługodawca na swój koszt montuje system monitorowania pojazdów GPS, a podmiot zarządzający samochodami ponosi najczęściej roczny koszt w kwocie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Przeczytaj także:

Jaka aplikacja nawigacji do ciężarówek?

Dostępnych jest wiele aplikacji na smartfony służących do geolokalizacji. Do najpopularniejszych należy oczywiście Google Maps. To rozwiązanie poza samą nawigacją dostarcza wiele przydatnych informacji, takich jak aktualne natężenie ruchu, czy wyszukiwanie firm po nazwie. Popularne systemy monitoringu GPS w formie aplikacji instalowanych na smartfonach lub tabletach mają jednak spore ograniczenia, które mogą znacznie utrudnić pracę kierowców ciężarówek.

Większość aplikacji na smartfony przeznaczonych jest dla użytkowników samochodów osobowych. Monitoring GPS TIR wymaga dostępu do dodatkowych danych, takich jak zakazy tonażowe czy wymiary obiektów architektonicznych (tuneli, wiaduktów, mostów) znajdujących się na planowanej trasie przejazdu. To wszystko sprawia, że wybierając aplikację do nawigacji dla ciężarówek, należy szukać programów dedykowanych specjalnie dla tego typu pojazdów.


Korzystanie z aplikacji na urządzeniach mobilnych może z powodzeniem służyć do nawigowania kierowcy. Patrząc jednak pod kątem stałego monitorowania pojazdów, rozwiązania montowane na stałe w pojeździe są znacznie mniej podatne na mechaniczne uszkodzenia niż np. smartfon, w którym może dojść np. do uszkodzenia ekranu na skutek upadku. Ponadto instalowane w pojeździe urządzenia do monitoringu GPS podłączone są do systemu zasilania samochodu, więc ryzyko utraty zasilania jest niskie.