Wymiary, rodzaje i zastosowanie naczep wykorzystywanych w transporcie

- Author: TFF

naczepy - wymiary i zastosowanie

Każdy spedytor powinien znać wymiary naczepy TIR-a, przynajmniej jeśli chodzi o najpopularniejsze rodzaje pojazdów ciężarowych. Ta wiedza jest niezbędna do wyboru odpowiedniego środka transportu do konkretnego rodzaju towaru lub trasy. Sprawdź, jakie są wymiary naczepy standardowej typu firanka oraz innych rodzajów naczep wykorzystywanych w transporcie. 

Dopuszczalne wymiary naczepy tira

Wymiary naczepy TIR-a są szczegółowo określone przez prawo. Regulują je m.in. krajowe przepisy dotyczące całkowitej dopuszczalnej długości pojazdu członowego, czyli np. ciągnika siodłowego z naczepą TIR. Wymiary i ich maksymalne wartości można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Naczepa jest rodzajem przyczepy, czyli pojazdu pozbawionego silnika, a jej przednia część spoczywa na ciągniku siodłowym.

Ile metrów ma naczepa standard? Według wspomnianych przepisów długość pojazdu członowego nie może przekraczać 16,5 m. Nie wskazano zatem maksymalnej długości samej naczepy, a jedynie zespołu pojazdów. W praktyce całkowita długość naczepy TIR-a wynosi zazwyczaj od 13,8 do 13,9 m. Z kolei długość wewnętrzna przestrzeni ładunkowej to ok. 13,6 m.

Jaka szeroka jest naczepa tira? Standardowe pojazdy tego typu mogą osiągać maksymalną szerokość wynoszącą 2,55 m. Natomiast szerokość naczepy przeznaczonej do przewozu towarów w temperaturze kontrolowanej może wynosić do 2,6 m pod warunkiem, że ściany boczne służące do izolacji termicznej mają grubość co najmniej 45 mm. Wysokość naczepy TIR-a niezależnie od rodzaju zabudowy ciężarowej może maksymalnie wynosić do 4 metrów.

Popularne rodzaje naczep – przegląd

Znajomość budowy i charakterystyki różnego rodzaju naczep ciężarowych jest niezbędna w codziennej pracy spedytora. Umożliwia to dopasowanie pojazdu do przewozu towarów wskazanych w zleceniu spedycyjnym. Sprawdź, czym charakteryzują się najpopularniejsze rodzaje naczep ciężarowych.

Naczepa standard

Firanka to popularne nazwa naczepy standardowej. Pojazdy tego typu posiadają zabudowę ciężarową, której boki i dach wykonane są z plandeki. Potoczna nazwa firanka wywodzi się z systemu umożliwiającego rozsuwanie bocznych ścian i dachu. Rozwiązanie to w połączeniu z brakiem bocznych burt powoduje, że naczepy standardowe mogą być ładowane lub rozładowywane nie tylko od tyłu, lecz także z boku, a nawet z góry. Te rodzaje naczep cieszą się największą popularnością, ponieważ są uniwersalne i nadają się do transportu różnych przesyłek.

Wymiary wewnętrzne naczepy standardowej wynoszą:

  • długość – 13,6 m,
  • szerokość – 2,45 m,

Wysokość naczepy standardowej wynosi zazwyczaj od 2,65 do 2,8 m.

Naczepa joloda

Naczepa joloda ma wymiary naczepy standard i jest przystosowana do transportu np. papieru w rolach lub nietypowych maszyn. W podłodze takiego pojazdu ciężarowego znajdują się cztery specjalne szyny, po których poruszają się listwy wyposażone w rolki. Rozwiązanie to umożliwia samodzielny załadunek i rozładunek długich oraz ciężkich towarów. Naczepa joloda może też bezproblemowo służyć do transportu europalet czy innych popularnych jednostek ładunkowych.

Naczepa coilmulda

Coilmulda to kolejny wariant naczepy standardowej. Jej podłoga wyposażona jest w specjalne koryto, które umożliwia załadunek stali walcowanej w kręgach. Ładunek tego typu musi zostać dodatkowo zabezpieczony pasami na czas transportu. Podczas przewozu towarów niewymagających specjalnych warunków transportu wspomniane koryto zakryte jest maskownicami. Jako że Colimulda ma wymiary naczepy standardowej, w przypadku transportu przesyłek spaletyzowanych może zmieścić 33 europalety.

Naczepa mega

Naczepa mega konstrukcyjnie przypomina standardową naczepę, lecz charakteryzuje się większą przestrzenią ładunkową. Wewnętrzna wysokość naczepy mega może wynosić nawet do 3 m. W porównaniu do standardowego pojazdu o wysokości ok. 2,7 m jest to znaczna różnica, która pozwala na załadunek wyższych przesyłek. Natomiast wysokość zewnętrzna pojazdu jest taka sama jak w pojazdach standardowych i wynosi do 4 m. Z zewnątrz naczepa mega wymiary ma zbliżone do zwykłych nadwozi ciężarowych. Wyższą przestrzeń ładunkową uzyskuje się dzięki zastosowaniu mniejszych kół i niżej zawieszonej podłogi.

Naczepa chłodnia

Naczepy chłodnicze służą m.in. do transportu artykułów spożywczych, farmaceutycznych lub chemicznych, które wymagają kontrolowanej temperatury przewozu. Te rodzaje naczep charakteryzują się zabudową izotermiczną, czyli sztywnymi ścianami bocznymi oraz dachem, co pomaga w utrzymaniu zadanej temperatury generowanej przez agregat chłodniczy. Ze względów konstrukcyjnych załadunek i rozładunek towarów można wykonywać jedynie przez tylne drzwi pojazdu. Wysokość przestrzeni ładunkowej wynosi zazwyczaj do 260 cm.

Zakres temperatur osiągany przez naczepy chłodnicze może wynosić od -30 do 30 stopni C. Z zewnątrz chłodnie osiągają standardowy wymiar naczepy TIR, różnią się jedynie nieco większą szerokością. W nowoczesnych chłodniach agregat montowany jest na zewnątrz, więc nie ogranicza przestrzeni ładunkowej. Najbardziej zaawansowane modele pozwalają na ustawienie dwóch różnych zakresów temperatur w przestrzeni naczepy, co pozwala na jednoczesny przewóz towarów o odmiennych wymaganiach temperaturowych.

Warto zwrócić uwagę na dodatkową funkcjonalność, którą mogą posiadać naczepy chłodnie. Mowa tu o tzw. podwójnej podłodze. Jest to system składający się z belek i uchwytów o nazwie doppelstock. Rozwiązanie to pozwala na załadunek dodatkowej warstwy palet, co jest szczególnie korzystne w przypadku transportu niskich jednostek ładunkowych. Wśród naczep chłodniczych należy wyróżnić także chłodnię hakową, która służy do przewozu tuszy i półtuszy zwierzęcych w pozycji wiszącej.

Naczepa izoterma

Naczepy tira izotermiczne to pojazdy ciężarowe zbliżone konstrukcyjnie do pojazdów o zabudowie chłodniczej. Pozbawione są jednak agregatu. W przypadku tego typu nadwozi nie ma możliwości ustawienia temperatury przewozu, a jedynie utrzymania warunków temperaturowych przez pewien czas. Dlatego naczepy tego typu najczęściej wykorzystywane są do transportu produktów spożywczych i przemysłowych na krótkich i średnich dystansach. Wymiary naczepy tira z zabudową izotermiczną zbliżone są do nadwozi chłodniczych.

Naczepa platforma

Naczepa platforma posiada płaską przestrzeń ładunkową, która pozbawiona jest tylnej i bocznej zabudowy. Jedynym elementem wystającym ponad powierzchnię platformy jest ściana grodziowa, która oddziela ciągnik siodłowy od naczepy. Ładunki przewożone na tego typu pojazdach wymagają odpowiedniego zabezpieczenia m.in. przy użyciu pasów transportowych. Naczepa platforma charakteryzuje się łatwym załadunkiem z tyłu, z boku i z góry pojazdu, dlatego często ten rodzaj nadwozia wybierany jest np. do przewozu asortymentu budowlanego, maszyn, konstrukcji przestrzennych, a także ładunków ponadgabarytowych.

Naczepa wywrotka

Naczepy wywrotki posiadają jednolitą konstrukcję podłogi oraz przedniej, tylnej i bocznych ścian natomiast pozbawione są dachu, co ułatwia załadunek towarów z góry. Nadwozia tego typu wyposażone są w system podnoszenia, który umożliwia szybki rozładunek przewożonych materiałów praktycznie wszędzie. Naczepy wywrotki służą m.in. do przewozu różnego rodzaju kruszyw, żwiru, węgla, a także płodów rolnych.

Naczepy specjalistyczne

Niektóre towary wymagają specjalnych warunków przewozu, załadunku lub rozładunku, których nie zapewniają popularne rodzaje naczep TIR. W takich przypadkach niezbędne są specjalne nadwozia ciężarowe. Sprawdź, jakie rodzaje naczep specjalistycznych stosowane są w przewozach drogowych.

Naczepy niskopodwoziowe

Naczepy niskopodwoziowe składają się otwartej platformy umieszczonej bardzo blisko podłoża, a odległość między krawędzią przestrzeni ładunkowej a nawierzchnią drogi wynosi zazwyczaj ok. 100 cm. Pojazdy tego typu mogą służyć do przewozu ciężkiego sprzętu, maszyn, konstrukcji betonowych lub stalowych, koparek, dźwigów i innych pojazdów. Naczepy niskopodwoziowe mogą być wyposażone w najazdy, które umożliwiają załadunek i rozładunek sprzętu kołowego z dowolnym miejscu. Niektóre modele specjalistycznych pojazdów niskopodwoziowych są w stanie zwiększać swoją długość.

Naczepy podkontenerowe

Naczepy podkontenerowe przeznaczone są do przewozu kontenerów morskich na odcinkach drogowych. Pojazdy tego typu charakteryzują się niską masą własną, co umożliwia przewożenie ciężkich opakowań kontenerowych. Naczepy podkontenerowe zazwyczaj są przystosowane do przewozu kontenerów o różnych rozmiarach. Ponadto niektóre modele pojazdów tego typu mogą być rozsuwane.

Naczepy walking floor

Naczepy walking floor charakteryzują się ruchomą podłogą, która składa się z listew umieszczonych wzdłuż powierzchni ładunkowej. Nadwozia tego typu mają zazwyczaj sztywną zabudowę ciężarową wyposażoną w rozsuwany dach. Wspomniane listwy mogą przesuwać się w zakresie kilkunastu centymetrów, co znacznie ułatwia rozładunek towarów takich jak zboża, pasze, czy paliwa alternatywne pochodzące z odnawialnych źródeł energii.

Cysterny

Naczepy cysterny to zbiorniki o kształcie walca przeznaczone do transportu różnego rodzaju substancji, w tym towarów sklasyfikowanych jako niebezpieczne w umowie ADR. Cysterny wyposażone są w specjalne zawory, które nie dopuszczają do wytworzenia się zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrz przestrzeni ładunkowej. Spośród cystern wyróżnia się pojazdy służące do transportu:

  • płynnych towarów chemicznych,
  • gazów,
  • paliw,
  • płynnych artykułów spożywczych.

Silos

Naczepy typu silos to ciśnieniowe zbiorniki, które charakteryzują się walcowatym kształtem, nieco przypominającym z wyglądu cysterny. Kluczową różnicą jest przeznaczenie silosów, ponieważ pojazdy tego typu służą do transportu materiałów sypkich, takich jak zboża czy mąki.