Wszystko, co musisz wiedzieć o numerze GMR

- Author: TFF

numer GMR w spedycji

Po brexicie spedytorzy organizujący transport drogowy do Wielkiej Brytanii musieli przyzwyczaić się do wielu zmian. Jedna z nich dotyczy obowiązkowego numeru GMR. Co to jest i jak wypełnić formalności z nim związane, wyjaśniamy w poniższym artykule.

Co oznacza GMR?

GMR (ang. Goods Movement Reference) oznacza numer referencyjny przewozu towarów i dotyczy transportu międzynarodowego w przypadku, gdy miejsce dostawy lub załadunku znajduje się w Wielkiej Brytanii. Stosuje się go od stosunkowo niedawna. Dopiero w związku z brexitem zaczęto wymagać od każdego kierowcy dokonującego importu lub eksportu towarów na terenie UK posiadania numeru GMR. Wielka Brytania wprowadziła w życie to rozwiązanie 1 stycznia 2022 r. Wcześniej przez niemal dwa lata w użyciu były przepisy przejściowe.

Obecnie numer referencyjny GMR jest wymagany dla każdego przewozu. Oznacza to, że zagraniczne pojazdy ciężarowe poruszające się na terenie Wielkiej Brytanii bez ładunku muszą także uzyskać GMR. Na pusto, czyli bez towaru, wjazd na prom lub do pociągu kursującego pod kanałem La Manche nie jest możliwy bez ważnego numeru referencyjnego GMR.

Unikalny numer GMR składa się z ciągu 12 znaków rozpoczynających się od liter GMR, a następnie występuje 9 liter lub cyfr. Ponad numerem znajduje się kod kreskowy, co ułatwia np. sprawdzanie numeru GMR za pomocą skanerów przez upoważnione służby. Należy pamiętać, że numer GMR UK nie jest tożsamy z numerem MRN, który można znaleźć w nagłówku dokumentu potwierdzającego odprawę eksportową towaru na terenie Unii Europejskiej.

Przeczytaj także:

Kto generuje numer GMR?

Przewoźnicy, realizujący transport drogowy do Wielkiej Brytanii stają przed dylematem, jak wygenerować numer GMR. Czynność tę może wykonać dowolny podmiot, który posiada konto w brytyjskim rządowym serwisie Government Gateway. Na podstawie danych wykorzystywanych we wspomnianym serwisie należy zalogować się do General Vehicle Movement Service (GVMS). To właśnie w tym systemie można nadać numer GMR. Należy pamiętać, że w celu założenia konta w rządowym serwisie Government Gateway niezbędne jest uzyskanie brytyjskiego numeru EORI rozpoczynającego się od znaków GB.

Jak w praktyce uzyskać numer GMR? Krok po kroku do systemu GVMS należy wprowadzić następujące dane:

  • port wjazdowy w Wielkiej Brytanii i wyjazdowy z terenu Unii Europejskiej,
  • informacje o przewoźniku odpowiedzialnym za przeprawę promową lub kolejową pod kanałem La Manche,
  • numer rejestracyjny pojazdu, w którym przewożony jest towar, czyli np. naczepy lub przyczepy,
  • dokumenty towarzyszące TAD,
  • karnet TIR lub ATA,
  • numer deklaracji importowej,
  • numer EORI.

Numer referencyjny GMR należy nadać do każdego przewozu:

  • z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii, czyli do Anglii, Walii i Szkocji,
  • z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej,
  • z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej,

W przypadku przewozów z Irlandii Północnej od Wielkiej Brytanii nadanie numeru GMR jest wymagane m.in. gdy wykorzystywana jest wspólna konwencja tranzytowa, a także podczas stosowania karnetów TIR i ATA.

Jak sprawdzić numer GMR?

W celu sprawdzenia numeru GMR logowanie się do systemu GVMS nie jest wymagane. Ma to na celu usprawnienie dostępu do danych zawartych w serwisie, ponieważ na ich podstawie kierowca uzyskuje informacje, czy prowadzony przez niego pojazd został wytypowany do kontroli granicznej. W takim przypadku zostaje wstrzymany numer GMR. Jak sprawdzić, czy do tego doszło? Wystarczy, że kierowca, lub dowolna osoba posiadająca numer referencyjny przewozu towarów wpisze go na stronie tax.service.gov.uk. W przypadku wytypowania ciężarówki do kontroli kierowca musi udać się do wskazanego urzędu IBF (ang. Inland Border Facility), czyli śródlądowego punktu granicznego.

Przeczytaj także:

Jak długo jest ważny GMR?

Numer GMR ma określoną ważność i jest jednorazowy. Próba kolejnego wykorzystania tego samego numeru uniemożliwi ciężarówce wjazd na prom lub do eurotunelu. Ponadto GMR powinien zostać użyty przez przewoźnika w ciągu maksymalnie 28 dni od daty nadania numeru, ponieważ po tym terminie traci on swoją ważność.