Transport do Wielkiej Brytanii po brexicie – co zmieniło się w przepisach?

- Author: TFF

Transport po brexicie

Po brexicie zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii uległy znacznym zmianom, m.in. dlatego, że obecnie każdemu importowi i eksportowi towarów towarzyszy odprawa celna. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia 2020 r., a obowiązujące porozumienia dotyczące swobodnego przepływu ludności i towarów zostały zniesione. Jakie zmiany w przepisach trzeba mieć na uwadze, organizując transport do Wielkiej Brytanii?

Obowiązkowe procedury celne

Dokumenty celne do Wielkiej Brytanii powinien przygotować zleceniodawca. Sporo firm ma do dyspozycji swoje agencje celne, jednak część klientów korzysta z pomocy spedytorów w organizacji niezbędnych formalności. Na czym one polegają? Odprawa celna po brexicie wymaga przedstawienia agentowi stosownej dokumentacji, na podstawie której tworzone jest zgłoszenie do właściwych organów celnych. Trzeba okazać fakturę dotyczącą wysyłanego towaru, która musi zawierać numery EORI sprzedającego i kupującego, a także listę pakową (packing list) zawierającą specyfikację przesyłki. Odprawy celne do UK składają się ze standardowych procedur wymaganych podczas importu i eksportu towarów na teren Państw Trzecich, czyli nienależących do Unii Europejskiej. Transport do Wielkiej Brytanii wymaga dokonania następujących czynności:

  • odprawa celna eksportowa, podczas której wystawiany jest dokument EX, czyli np. deklaracja celna do Anglii,
  • otwarcie tranzytu,
  • zamknięcie tranzytu,
  • odprawa celna importowa w kraju przeznaczenia.

Wjazd do Wielkiej Brytanii po brexicie wymaga od kierowcy wprowadzenia numeru GMR (ang. Goods Movement Reference) podczas przekraczania granicy, czyli wjazdu na prom lub do tunelu pod kanałem La Manche. Numer ten nadawany jest w systemie GVMS (ang. Goods Vehicle Movement System), do którego muszą zarejestrować się wszyscy przewoźnicy jeżdżący do Anglii. Z kolei na zleceniodawców (za pośrednictwem spedytorów) nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii nakładają obowiązek przekazania firmie transportowej deklaracji celnych do Anglii, które zawierają numer MRN (ang. Movement Reference Number), na podstawie którego generowany jest numer GMR.

Przeczytaj także:

Powrót opłat drogowych

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii to niejedyne zmiany dotyczące transportu drogowego. Opłaty drogowe w Anglii dla ciężarówek zostały zawieszone na pewien czas w trakcie pandemii COVID-19. Jednak od sierpnia 2023 r. myto na brytyjskich drogach zostało przywrócone i warto o tym pamiętać, organizując transport do Wielkiej Brytanii. Opłatami objęte są wszystkie pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) wynoszącej co najmniej 12 ton, które poruszają się po autostradach i drogach klasy A.

Wysokość opłat drogowych w Anglii dla ciężarówek zależy m.in. od DMC pojazdu. Dla przykładu korzystanie z brytyjskich dróg przez samochód ciężarowy o DMC od 12001 do 31000 kg kosztuje 3 funty za dobę. Z kolei koszt winiety ważnej jedną dobę dla zestawu o masie powyżej 38 ton wynosi 9 funtów. Opłata dzienna maleje wraz z zakupem winiety na dłuższy okres, np. miesiąc lub rok. Wysokość opłaty zależy także od normy emisji spalin pojazdu ciężarowego. Użytkownicy ciężarówek spełniających normę Euro VI mogą liczyć na niższe opłaty od właścicieli aut spełniających jedynie normę Euro V.

Ile kabotaży po UK?

Zasady dotyczące kabotaży na terenie Anglii zostały znacznie zmodyfikowane, podobnie jak zasady wjazdu. Wielka Brytania wprowadziła w grudniu 2022 r. przepisy, które znacznie ograniczyły możliwość wykonywania kabotażu przez zagraniczne firmy transportowe. Operacje tego typu są dozwolone tylko i wyłącznie, jeśli samochód ciężarowy wjechał na terytorium Anglii z towarem. Należy także mieć na uwadze, że kabotaż w Wielkiej Brytanii został ograniczony jedynie do dwóch przewozów. Następnie zagraniczny pojazd musi odczekać 7 dni lub opuścić terytorium Wysp Brytyjskich.

O czym jeszcze warto pamiętać, decydując się na kabotaż? Wielka Brytania wymaga, aby wszystkie operacje przewozowe były wykonywane tym samym pojazdem lub zespołem pojazdów. Jakiekolwiek zmiany naczep lub przyczep tym samym zostały zakazane. Zmiany dotyczą także transportu intermodalnego, którego wykonywanie na terenie Anglii przez zagraniczne firmy transportowe stało się praktycznie niemożliwe. W grudniu 2022 r. znowelizowano przepisy, które wcześniej zezwalały na wykonywanie załadunków i rozładunków w ramach przewozów intermodalnych w promieniu 25 km od granic brytyjskiego wybrzeża. Obecnie wszystkie operacje transportowe tego typu mogą być wykonywane jedynie naczepami zarejestrowanymi na terenie Wielkiej Brytanii.