Co to jest system GVMS i jak z niego korzystać?

- Author: TFF

System GVMS w transporcie

System GVMS został stworzony przez brytyjskie władze w celu ułatwienia przeprowadzania operacji celnych po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Każdy przewoźnik realizujący transport do UK musi więc zarejestrować się w GVMS. Co to jest i jak uzyskać dostęp do systemu, wyjaśniamy w poniższym artykule.

Co to jest system GVMS?

GVMS (ang. Goods Vehicle Movement Service) to system używany przez brytyjskie służby celne, który został wprowadzony po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Po okresie przejściowym trwającym od 1 lutego 2020 do 31 grudnia 2021 roku każda firma transportowa przewożąca towary pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią (Anglią, Walią i Szkocją) musi zarejestrować się w GVMS. System ma na celu usprawnienie czynności celnych towarzyszących importowi i eksportowi towarów z terenu UK.

Od 1 stycznia 2022 r. każda przesyłka trafiająca z UE do Wielkiej Brytanii powinna mieć nadany numer GMR (ang. Goods Movement Reference). Jest to unikalny ciąg 12 znaków zaczynająca się od liter GMR. Numer ten można tylko i wyłącznie wygenerować w systemie GVMS. Co to oznacza w praktyce? Bez rejestracji w GVMS system celny nie wygeneruje kodu, na podstawie którego ciężarówka może wjechać do Wielkiej Brytanii. Ponadto numer GMR jest niezbędny w celu dokonania odprawy celnej przewożonych towarów.

Rejestracja w systemie GVMS

W systemie GVMS powinni zarejestrować się wszyscy przewoźnicy realizujący transport drogowy do Wielkiej Brytanii. Alternatywnym rozwiązaniem może być rejestracja w systemie GVMS UK w imieniu przewożącego za pośrednictwem agencji celnej. Proces uzyskania dostępu do systemu nie jest jednak skomplikowany i wymaga dopełnienia zaledwie kilku formalności. Dlatego warto samodzielnie zarejestrować się w GVMS.

Posiadanie konta przedsiębiorstwa w brytyjskim systemie Government Gateway jest niezbędne do rejestracji w GVMS. Login do systemu składa się z dwunastu cyfr i jest taki sam jak do wspomnianego serwisu rządowego. Podczas rejestracji w GVMS system wymaga wskazania tego samego adresu e-mail, który jest używany w serwisie Government Gateway. Niezbędne jest także posiadanie brytyjskiego numeru EORI, rozpoczynającego się od znaków GB. Firmy nieposiadające tego numeru mogą ubiegać się o jego nadanie podczas rejestracji w GVMS. Do systemu mogą uzyskać dostęp nie tylko przewoźnicy, lecz także eksporterzy lub importerzy towarów oraz operatorzy pocztowi.

Przeczytaj także:

Jak korzystać z systemu GVMS?

Nadawanie numerów GMR jest niezbędne do wykonywania przewozu towarów pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Co ciekawe, numer GMR wymagany jest także podczas przewozów z UK do Irlandii Północnej, pomimo że oba kraje należą do Zjednoczonego Królestwa. Należy pamiętać, że numer referencyjny musi zostać nadany, zanim samochód dotrze do Wielkiej Brytanii. Ponadto kierowca zobowiązany jest do sprawdzania statusów numerów GMR przesyłek, które przewozi, ponieważ za pośrednictwem systemu przekazywane są informacje o konieczności udania się na kontrolę celną już po dotarciu na terytorium Wielkiej Brytanii.

Uzyskanie stosownego numeru za pomocą systemu GVMS wymaga wskazania numeru jednego z następujących dokumentów celnych:

 • zgłoszenie przywozowe (ang. UK import pre-lodgement) zawierające numer ERN (ang. entry reference number),
 • karnet TIR lub ATA,
 • zgłoszenie tranzytowe TAD, czyli tranzytowy dokument towarzyszący lub TSAD – tranzytowy dokument towarzyszący dotyczący bezpieczeństwa.

Należy pamiętać, że system GVMS nie przyjmuje zgłoszeń na podstawie dokumentów eksportowych z Unii Europejskiej.

Poza wskazaniem danych pochodzących z systemów celnych niezbędne jest także podanie następujących informacji:

 • kierunku przewozu towarów – eksport lub import,
 • miejsce wjazdu do UK i wyjazdu z Unii Europejskiej,
 • wskazanie operatora promowego lub kolejowego,
 • numery rejestracyjne pojazdu lub zestawu,
 • numery MRN dla każdej z przewożonych przesyłek.

Korzystanie z systemu GVMS nie jest trudne, lecz wymaga wskazania wielu informacji dotyczących przesyłki. Dlatego na etapie omawiania szczegółów zlecenia transportowego np. z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii warto ustalić ze zleceniodawcą, kto organizuje odprawy celne i kto będzie odpowiedzialny za przekazanie stosownej dokumentacji.

Gdzie obowiązuje GVMS?

W celu dotarcia ciężarówki do Wielkiej Brytanii niezbędne jest skorzystanie z transportu Ro-Ro (ang. roll-on/roll-off) w postaci promu lub pociągu kursującego pod kanałem Le Manche. Przed wyborem formy transportu warto sprawdzić, w których portach działa GVMS. System używany jest w najpopularniejszym wśród polskich przewoźników porcie w Dover oraz w kolejowym połączeniu o nazwie Eurotunnel. GVMS działa także m.in. w portach zapewniających połączenie z Irlandią oraz Irlandią Północną, do których należą np. Holyhead, Liverpool czy Fishguard w Walii.

W niektórych portach system GVMS działa tylko w przypadku skorzystania z usług wskazanych przewoźników. Sytuacja tego typu ma miejsce w dość popularnych wśród polskich przewoźników portach:

 • Felixstowe – armator Stena Line,
 • Harwich – armator DFDS,
 • Hull – armator P&O,
 • Killingholme – operatorzy Stena Line, CLdN lub DFDS.